Rokio

Také máte pocit, že čím je člověk starší, tím spíš si může dovolit skákat druhým lidem do řeči?

Nechám druhé lidi domluvit. Očekávám ale, že si pak můžu říct to, co potřebuji.

Kdo podle vás poruší etiketu v tomhle případě? Někdo vám neustále skáče do řeči. Nenechá vás domluvit. Vy si ale chcete říct to svoje za každou cenu. Zároveň ale nemáte potřebu mít poslední slovo. Jenom chcete, aby vás dotyčný nechal domluvit. Porušíte tím normy etikety?

Mám takový dojem, že spíše starší a výše postavení lidé nenechají druhé domluvit. Mladí lidé, adolescenti, puberťáci a děti si tohle musí nechat líbit a nemůžou ani pípnout.

Odpovědi
zjentek

U starších nevím ovšem u „výše postavených“ je to celkem jasný. Proto tam jsou. Proto na svou pozici došli. Aby jejich názor byl ten správnější. A na to jsi dosud nepřišel, při své inteligenci? A co zákon padajícího hovna? Policie taktéž- ta na tobě nejdříve uplatní dané postupy a pak teprve si můžeš jít na patřičná místa nesouhlasit. Kolikrát již zbitý jako ten kůň. Neoprávněná pokuta jakbysmet. Když necháš druhé domluvit, platí, co řekli. Častokrát se také dialog po určitých projevech utne a záleží, zda ses vůbec ke slovu dostal, protože jsi slušně nechal domluvit druhé. Nějaké signalizování „technické“ rukama, když ostatní diskutéři se již rozcházejí, ti nepomůže. A mlčení pak znamená souhlas. Tečka, vymalováno. 🙏

elkon

Ptáš se zde neustále na věci, které jsou v učivu základní školy. Zřejmě i to je na tebe moc.

orwell

Jo, čím je člověk starší, tím spíš si může dovolit skákat druhým lidem do řeči. Slušné to sice není, ale čím je člověk starší, tím horší má také pamět (zejména krátkodobou). Jednou se ti bude stávat, že když neřekneš něco hned, neřekneš to už vůbec. To může být jeden z důvodů. Jistý pan Holzmann říkal: „Já si těžko pamatuju tři věci. Jména, čísla, a tu třetí jsem už zapomněl.“
Dalším důvodem může být např. snaha o umlčení, nebo dotlačení druhého diskutéra tam, kam je třeba ho dostat, což hojně praktikují moderátoři v politických diskuzích. Ale to už moc nesouvisí s věkem.

paul1

To záleží spíše od povahy. Já skáču do řeči jen těm, kteří vedou dlouhé monológy.