annas

Stěžují si na psí život/pod psa, kdo psa neměli? Není to psina, když pes umí vyvádět psí kusy? Platí úsloví i u lidí?

1. Napište původ přeneseného významu.

Jiří Žáček říká o některých lidech, že Jsou často překvapení, když si spletou kynologii s gynekologií?
https://krejg­.estranky.cz/clan­ky/clanky/Mou­drosti-o-psech-a-kockach.html

2. Myslíte, že uvedený citát platí doslova?

--
Ovbrázek
https://pixaba­y.com/cs/photos/au­stralsk%C3%BD-ov%C4%8D%C3%A1k-pes-zv%C3%AD%C5%99e-3237735/

Nejlepší odpověď
Drap

Myslím, že tato přirovnání a tyto věty vznikly díky tomu, že pes je nerozlučný společník a kdo je chová, tak pro toho i velmi blízký tvor. Vše je samozřejmě nutné brát s trochou nadsázky, Jako například Počasí, že by psa nevyhnal, ale já musím. Když srovnám se svým psem, tak takový život by byl přímo skvělý.

Další odpovědi
EKSOT123

Jó, psi to, hlavně v dřívějších dobách, neměli vždy lehké. Tak blízký společník člověka a takové nepohodlí na rozdíl od něj! Psota, počasí, že by psa nevyhnal (v němčině je psí počasí zajedno se sviňským počasím), zima jak v psírni, seřezat jak psa, zkusit jako pes, pes může být zakopaný, jinde může dokonce chcípnout… naštěstí je při psích kusech psina, jen aby pak dotyčný nebyl vypeskován. Sice to slovo prý souvisí spíš s pysky než se psem, podobně jiný základ má slovo psanec, nebo pesimista, ale i takové „náhodné“ podoby ukazují, že psi mají prostě pech. https://www.i60­.cz/clanek/de­tail/16626/hrat­ky-s-cestinou-pes

Na téma psů znám tak obrovské množství anekdot a také spousty veselých historek, zřejmě se navzdory všem psotám jedná o nejvíce privilegované zví­ře.

Hufnágl

Jo. Pardon, ano!