annas

Stanou se roboti za 30 či více let fikcí, nebo skutečností?

V této době by se mohli roboti uplatnit v oblasti sociální a zdravotní péče stejně jako je to dnes v Japonsku.

V souvislosti s tím, mě napadlo, že v dramatu R.U.R. inženýr Rossum sestrojil umělé lidi – roboty, kteří jsou schopni vykonávat všechny lidské práce. Nemají pouze cit. Lidstvo nejprve¨použije roboty k nahrazení veškeré lidské práce, aby pak roboty použilo i k vedení válek. Roboti však postupně ovládnou svět a vyvraždí celé lidstvo. Zdá se, že život na zemi zanikne.

Je možné, že by Čapkovo varování bylo aktuální? Někteří vědci si uvědomují, že inteligentní roboty je možné zneužít …

Nejlepší odpověď
anonym

No,jo, tak to napíšu podruhé:
V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století se v týdenících objevovaly vize techniky budoucnosti. Měla se zaměřit převážně na využití pro člověka. Například plně robotizovaná domácnost měla být na přelomu tisíciletí naprosto běžnou záležitostí. Jenže směr automatizace a robotizace byl jiný. Promítl se nejvíce v průmyslu, zdravotnictví, informatice.
Nebála bych se robotů a jiných udělátek. Nebála bych se toho, že ovládnou náš lidský svět. Podstatně více si jsou mezi sebou schopni ublížit sami lidé.
Přesto Čapkovo varování nepozbývá na důležitosti. Zhoršily se mezidské vztahy a je se třeba mít napozoru.

Další odpovědi
tom004

Nejen Čapek,ale i jiní spisovatelé a vědci už léta upozorňují na nebezpečí „přetechnizované“ společnosti a nebezpečí,která z toho celé civilizaci hrozí. Takže ne roboti,ale lidé budou možná za 30 let fikcí. I když to možná nesouvisí přímo s otázkou,líbí se slova pana Albert Szent-Györgyi http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Al­bert_Szent-Gy%C3%B6rgyi , který řekl: „Kosmonauté přinesli fotografie ze světa,jenž obklopuje naši planetu. Při pohledu odtamtud není člověk vůbec vidět. Takže můžeme vyhubit sami sebe – a nic viditelného se nestane. Naše planeta bude snad ještě krásnější,ještě zelenější bez nás, a nebude nikoho,kdo by pro nás ronil slzy“.

anonym

Nevím zda to bude zrovna v časovém horizontu třiceti let,ale už dnes nahrazují roboti dálkově řízení nebo naprogramovaní, člověka v různých nebezpečných činnostech u policie,armá­dy,v medicíně atd.Myslím si,že ČLOVĚK je nenahraditelný,ale zneužitelný…

ten který je

Psal jsem Vám odpověd a posléze zjistil že Vaše otázka byla odstraněna.Proboha proč???Který retarda tu dnes řádí?!

Damiana

Ať je to R. U. R. , I. A. nebo Matrix, ze všeho jde trochu (nebo hodně) strach. Na jednu stranu to beru tak, že právě tato díla lidem „otevírají“ oči a nutí je mít se na pozoru před tím, čeho je technika schopna. Ale také musíme počítat s tím, že vědci zase moc touží po tom, své roboty zdokonalovat a právě ona – dříve fantastická díla – dokázat uvést ve skutečnost. Ale současnosti hodně vládne chamtivost a odtažitost (stačí se podívat co za paseku mezi lidmi „zatím“ nadělal internet…). Takže docela věřím tomu, že zneužití něčeho, co mělo původně pomáhat a následné odstranění „stvořitele“ by nemuselo být zas takovou utopií, jak se zatím může zdát. Ostatně, lidé se v dějinách už smáli, opovrhovali nebo nepřikládali význam mnohému – a pak se divili…

anonym

ad – ten který je, tentokrát střílíš vedle, zřejmě smazala sama tazatelka pro obvyklý shluk chyb, kdy otázku zbrkle odklikla, aby ji pak vložila znovu již opravenou. U této tazatelky celkem běžný jev, jenž nestojí za povyk.
(Důkaz? Pokud by smazal někdo cizí, už by ji admini dávno do 2. dne vrátili, kdežto u vlastního smazání ponechávají na rozhodnutí tazatele).