petarex

Jak stanovit optimální cenu spolujízdy?

Dobrý den, každý druhý týden vezu své dva kamarády v autě někam na zakázku. Potřeboval bych vědět jak spočítat cenu pro ně.
Auto: Kia ceed
Průměrná spotřeba: 7,7 l/100km
Počet osob co vezu: 2
Např. cesta má dohromady: 54 km
Cena benzínu: 29,90

Děkuji mnohokrát
Hezký večer

Odpovědi
Edison

Pokud vezeš jen je a ne sebe (děláš jim tágo), tak ať to zaplatěj celé. Jestli to jsou kamarádi, pak nějakou mírnou marži… proč ne.

Ale pozor na ouřady!!

Kelt

Kdybyste jezdili každý den stejnou cestu a každý týden používal auto někdo jiný, tak je to gratis. Udělej si trojčlenku, jaká je spotřeba benzínu na těch 54 km a vynásob to cenou benzínu a děl dvěma. Navíc obětováváš čas. Ale když ti někdo něco dá, nebo ti pomůže jinak, tak záleží na tobě. Samozřejmě, když bydlí od sebe třeba 200 m a každého bereš zvlášť, tak nebudeš to počítat na zlomky.
Vypočítal jsem cenu za benzín 124,3 Kč. Jak to budeš vybírat a kolik, je na tobě. Zjisti si, kolik by je stál autobus, vlak, taxi a jak by je to vyšlo časově. Kamarádi buďme , ale dluhy si plaťme.

Hlada

Podle vyhlášky o cestovních náhradách stojí cesta 358 Kč.
Jestli je tam vezeš jako taxi. připočítáš si cenu svého času.
Jestli budeš s nimi pracovat, podělíte se třemi.

Zdroj: https://www.pe­nize.cz/kalku­lacky/cestovni-nahrady#cestovni-nahrady

Arne1

Je to cesta výdělečná nebo hobby ? Pokud výdělečná, tak to co píše Hlada. Pokud to chceš účtovat nějak lidsky, tak se většinou počítá kilometr za korunu. Nebo si spočítej náklady na provoz (bez amortizace vozu) a to poděl třema. Já to u benzínu odhaduju na 3 Kč a u plynu na 2 Kč.