hapiky

Souhlasíte s výrokem náčelníka Siouxe, že život není krátký ani dlouhý, život prostě je?

Ať se někomu zdá krátký, či někomu dlouhý.

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Krátký či dlouhý život je pojem relativní. Důležité je vůle žít, uvědomit si, co se stalo, už není možné změnit. Je možné se vždy připravit na to, co bude?

  1. Samozřejmě, pokud bereme délku z pohledu času, tak každý žije od narození do smrtí kratší či delší dobu.
  2. Myslím si, že Siuxové se na délku život dívali jinak, takže krátký i dlouhý život neměřili časem, zřejmě podle toho, zda jej prožili v utrpení nebo v lásce.

Je to opravdu tak?

Nedávno jsem někde zmiňovala, že žijeme od narození, to je minulost, ta již byla, teď jsme v přítomnosti, ta je právě teď, když píši odpověď. Co bude v budoucnosti, nevíme.

Dnes je dnes, včera bylo dnes, dnes bude i zítra. Proto existuje čas, abychom svůj život nějak měřili a víme, že žijeme právě teď. Co bylo,. už jsou jen vzpomínky. Stárneme, protože se řídíme datem narození. Každému ubíhá čas jinou rychlostí.

Ještě jsem si vzpomněla na jednu svou otázku. V člověku se odehrává boj mezi dvěma vlky, – dobrem a zlem. Toho vlka, kterého ý člověk přikrmuje, vyhrává. Tak je to i se životem. Jaký si život uděláme takový je právě teď, pokud žijeme.

„Život je jen otevření a zavření očí. Záleží pouze na tom, co během této krátké chvíle uvidíš.“ — Christian Friedrich Hebbel

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/13065-christian-friedrich-hebbel-zivot-je-jen-otevreni-a-zavreni-oci-zalezi-pouze/

Takže pojmy krátký a dlouhý život se dá brát z různého úhlu pohledu

„Život je pro chudáka dlouhý, pro šťastného krátký.“ — Latinské přísloví

Zdroj: https://citaty­.net/citaty/496-seneca-zivot-je-kratky-umeni-dlouhe/

3. Věřící v Boha žijí déle, také jsem to někde uváděla, dokázala to studie. Je to zřejmě tím, že něčemu věří a víra či meditace posilují.

--
Takže uvedená slova by se měla brát zřejmě z pohledu života Siuxů.

Další odpovědi
Malvína

Život prostě je, to je sice pravda. Ale pokud někdo zemře například ve věku 25 let a jiný v 90-ti… Asi je jasné, že život toho prvního byl krátký, v případě druhém dlouhý, pakliže je porovnáme…

Drap

K čemu může posloužit tato informace?

Mc Merkurion

… ne, život je jak schody do kurníku: krátkej a posr**ej …

hapiky

Drape, Neřeš to. Důležitější je, že se chováš přiměřeně.

hapiky

Malvína: To, že někdo zemře mlád, je tragédie. O tom náčelník nemluvil.

annas

Ještě jsem svůj pohled rozšířila. Zřejmě Siuxové neměřili život délkou, ale kvalitou.

Chodila jsem do náboženství. Vzpomínám si, že v sousedství zemřel chlapec, byla bouře, vyběhl po ní ven bosky a šlápl na spadlý drát.

Tehdy jsem se ptali děkana, jak je to možné. Vysvětlovat to tím, že Bůh to tak chtěl, že uchránil chlapce od všeho špatného, co by ho čekalo.

Ale uvědomuji si, že jeho máma samozřejmě byla zdrcená, ale brala to tak, že Bůh to chtěl.

Také naši rodinu opustili muži středního věku, ale i děti. Bylo to smutné, ale stalo se.

. Jak napsal Jiří Wolker -„smrt je jen kus života těžkého“

annas

Ještě jsem svůj pohled rozšířila. Zřejmě Siuxové neměřili život délkou, ale kvalitou.

Chodila jsem do náboženství. Vzpomínám si, že v sousedství zemřel chlapec, byla bouře, vyběhl po ní ven bosky a šlápl na spadlý drát.

Tehdy jsem se ptali děkana, jak je to možné. Vysvětlovat to tím, že Bůh to tak chtěl, že uchránil chlapce od všeho špatného, co by ho čekalo.

Ale uvědomuji si, že jeho máma samozřejmě byla zdrcená, ale brala to tak, že Bůh to chtěl.

Také naši rodinu opustili muži středního věku, ale i děti. Bylo to smutné, ale stalo se.

. Jak napsal Jiří Wolker -„smrt je jen kus života těžkého“

Malvína

Ale stejně jsem to tak vzala. Protože kdyby se všichni dožili stejného věku, k takovým spekulacím by jaksi nedošlo. Pro všechny by byl život stejně dlouhý. Realita je jiná, proto si osobně myslím, že některý život je krátký a jiný dlouhý. Těžko vysvětlit, neboť odpověď annas plně chápu a rozumím její myšlence, ale koukám na to z jiného úhlu. V tomhle přesně miluji diskuze. Každý názor jiný! 🙂

Mc Merkurion

… jenže to by byla nuda, dyť bys nemohla ani nikoho zabít, když by bylo jasný, jak dlouho může žít …

hapiky

No, jakože kdo by nemohl pořád umřít, měl by se zastřelit?