leporela22

smykové tření příklad

dobrý den potřeboval bych poradit ve škole máme za úkol jeden přikla ze smykového tření a mě nějak nevychází jestli by ste někdo neskusil prosím.

Hřídel zatížený Fr=500N se otáčí ve dvou osách jejich součinitel čepového tření Fč=0,2 určete moment Mb ,který brzdí otačení hřídele . průměr hřidele 20mm

mě vyšlo docela velký číslo a nevim jestli je to správně děkuji

Doplňuji:
a pokud bude příklad : bedna o hmotnosti 40 kg je tažena po hrubé podložce. Součinitel smykového tření f=0,7 určete jak velkou silou je potřeba táhnout

jaký vzoreček mám použít

Nejlepší odpověď
Michal Kole

Fr je radiální síla, např, od ozubeného kola

třecí síla se vypočte, když síla kolmá na třené těleso se vynásobí součinitelem smykového tření 500N 0,2 =100N
a moment síly je síla krát rameno tedy 100N
100 mm (rameno je od osy hřídele do povrchu) a to je 10 000 Nmm takže 10 Nm (dělil tisícem)

vysoký číslo to je, že ten součinitel je vysoký má být 0,0×
Doplňuji:
40 kg si převdeš na gravitační sílu vynásobením gravitačním zrychlení 9,81
což je 393 N
a třecí síla se vypočte když se normálová síla působící kolmo na podložku, v našem případě graviční síla 393 vynásobí součinitelem smykového tření 0,7 což je 275 N Takže tahová síla musí být větší než síla třecí, tedy víc než 275 N

Další odpovědi
Radek123

Pokud jste příklad vypočítal podle tohoto vzorce ´´Ft=f.m.g´´, tak by měl vyjít správně. Pokud si nejsi jist svými výpočty, vem si k ruce kalkulačku a zkus to na ní ;)

Zdroj: http://www.on­tola.com/cs/jak-je-vzorec-pro-vypocet-treni-specha

RedC22

K té bedně:
Dej si pozor na vzoreček Ft=fmg. Třecí síla se spočítá jako Ft=f*Fn, kde Fn je jen v některých případech roven m*g. Fn je tzv. normálová síla a je to síla, kterou působí podložka na těleso (asi trochu zjednodušeně řečeno). Rozhodně nemusí být m*g, to jen v tomhle konkrétním případě to tak náhodou je.
Doplňuji:
Musím se opravit:
Normálová síla není síla, kterou působí podložka na těleso, ale síla, kterou působí podložka na těleso ve směru kolmém na podložku. (normála = kolmice)