Avatar uživatele
Registrovaný

Jaká bude síla? (nakloněná rovina)

Jakou silou musíme vytahovat po nakloněné rovině s úhlem sklonu 35° dřevěný hranolek o hmotnosti 0,5 kg? Jaký je na to vzoreček prosím? Nějak s tím souvisí statický součinitel smykového tření... :-( prosím poraďte
Doplňuji:
jediné co jsem našla je toto F= Fgr+Ft Fgr= Fg sinα = mg sin α Ft = Nf = Fgk f = mg cos α f

:-/

Odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Jo jo - souvisí s tím i součinitel smykového tření...
;-)
Napiš svůj návrh řešení, zkontrolujeme ti je...
Doplňuji:
To, že´s nějaké vzorečky "našla" není důležité... Rozumíš jim?
;-)
Dosaď a vypočítej ten příklad (a - pokud možno, poněkud zřetelněji to napiš).


Avatar uživatele
Bronzový

Souvisí to s koeficientem tření, ale také s geometrickou funkcí úhlu. A určitě je to v nějaké učebnici fyziky. Můžeš si to nakreslit, dochází k rozkladu sil na dvě složky.


Avatar uživatele
Bronzový

S těmi vzorečky, co jsi našla, vystačíš. V zadání ti chybí ještě hodnota koeficientu smykového tření f, nebo údaj o materiálu, po kterém se hranolek smýká. Pokud se jedná rovněž o dřevo, mohli bychom uvažovat třeba f = 0,5.
Fgr je síla způsobená gravitací, která je rovnoběžná s nakl. rovinou a táhne hranol dolů. Její velikost je Fgr = m*g*sin alfa =0,5*9,81*sin35° = 2,8N
Ft je třecí síla a její velikost Ft = f*Fgk, přičemž Fgk je normálová složka tíhy hranolku kolmá na nakloněnou rovinu a má velikost Fgk = m*g*cos alfa = 0,5*9,81*cos35° = 4 N. Třecí síla má pak velikost Ft = f*Fgk = 0,5*4 = 2N.
Pro vytahování špalíku nahoru musíš přemáhat jednak sílu Fgr, tak i sílu třecí Ft, takže potřebná síla F = Fgr + Ft = 2,8 + 2 = 4,8 N.
Myslím, že takto to asi bylo myšleno, i když situace je při podrobnějším pohledu složitější (např. koef. smyk. tření je jiný v klidu a jiný za pohybu a další věci). Chtěl jsem se přidržet tvého značení a nedělat to zbytečně složitější. Hlavně si nakresli obrázek a promysli si to!


Avatar uživatele
Bronzový

Příklad jsem vyřešil obecně, dosazení nechám na tobě. Sílou můžeme působit jakou chceme, ale tipnu, že otázka zněla: jakou silou musíme působit na těleso, aby se posouvalo konstantní rychlostí. Vychází se z Newtonova zákona, odkud se odvodí, že součet složek sil v každém směru musí být roven nule. Sílu od podložky Fp je třeba rozložit na dvě ekvivalentní síly ve směru x a y. Zbytek je pak řešení soustavy dvou rovnic.

https://www.dropbox.com/…

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2907
Zlatý quentos 1373
Zlatý mosoj 1335
Zlatý Drap 1030
Zlatý gecco 657
Zlatý led 636
Zlatý hanulka11 627
Zlatý Kepler 589
Zlatý marci1 582
Zlatý Lamalam 552

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.