kateřina21

Lano pevné kladky se přetrhne působením síly 6000N.Jakou největší hmotnost může mít těleso zvedané pomocí této kladky?

Prosím pomůžete mi se zápisem+odpově­dí.Máme to na zítra jako úkol a já to vůbec nechápu..

Odpovědi
Melkor

  1. když na kladku působí síla 6000N tak zjistíme, jaká hmotnost je tam zavěšená – vzorec je F(to je ta síla 6000N) = m (hmotnost) . g (tíhové zrychlení které je 9,8) z tohoto vzorce (F=m.g) musíme vypočítat hmotnost – ta je m=F/g takže m(hmotnost)= 6000/9,8 (na základních školách se počítá g 9,8 většinou zaokrouhluje na rovných 10 aby byl výsledek lépe počitatelný takže vzorec bude m=6000/10=600Kg což je ta hmotnost při které se lano přetrhne.

Teď stručně:

  1. vzorec:

F=m.g
m=F/g

  1. výpočet:

m=6000/10
m=600Kg

  1. odpověď:

Pomocí této kladky můžeme zvedat těleso o hmotnosti maximálně 600Kg

honza19hk

pokud má při přetrhu 600kg což je 6kN.Tak jeřábový bezpečnostní koeficient je 7:1 což by bylo 85kg.Každé lano má jmenovitou nosnost a sílu při přetrhu což je většinou tedy v případě zvedacích a vázacích prostředků 7násobek jmenovité nosnosti.

nicméně 6000N/10=600kg bezpečně (tak aby se lano nepřetrhlo)zvedat max 85kg.

největší hotnost může mít 600kg ale už ho nezvedneš když ti při tomto zatížení rupne lano.
takže podle normy ČSN EN 689/25.2 o pevnosti ocelových lan a BOZP pro jeřábové mechanismy můžeš zvedat max 85kg.