MonkeyKing

Poradíte mi s úkolem z Fyziky?

Parašutista padá volným pádem (v = 4m.s (na minus prvou))
Najednou začne vát vítr (v = 3m.s(na minus prvou))
Jakou má parašutysta rychlost?

Cestjící ve vlaku, pohybující se rychlostí (v = 10m. s (na minus prvou))
Vidí vlak po 3 sekundy o délce 75 m.
Jaká je rychlost daného vlaku?
Doplňuji:
Jka tam uplatním Pythagorovu větu, když nevím délky?

Nejlepší odpověď
Skeptik

V prvním příkladě lze sice předpokládat, že parašutista padá směrem dolů, nicméně mi zde chybí v jakém směru působí vítr. Pakliže kolmo na směr pádu, pak lze použít pythagorovu větu, jestliže ne, je nutné použít kosinovou větu nebo si nakreslit kartézskou soustavu a s použitím trigonometrických funkcí (sin() pro osu y, cos() pro osu x) převést na lineárně nezávislé složky vektorů a ty pak sečíst a potom použít pythagorovu větu, pro získání výsledného vektoru.

Druhou úlohu netuším, jak si představit, ale každopádně to na 99 procent je úloha na skládání rychlostí. Předpokládám, že vlak se pohybuje ve směru opačném než cestující, pak je to skládání dvou vektorů opačného směru. Také předpokládám, že to „vidí“ znamená, do okamžiku, než bude konec vlaku a cestující v rovině jejíž normálový vektor je rovnoběžný se směrem pohybu cestujícího.

Další odpovědi
mosoj

1. Rychlost parašutisty je složená z kolmých vektorů, rychlosti volného pádu parašutisty a rychlosti větru. Výsledná rychlost je přepona v pravouhlém trojúhelníku. jehož odvěstny jsou rychlost pádu parašutisty a rychlost větru .
Pomocí pythagorovy věty vypočteš. Paršutista má rychlost 5 m/sec, nebo jak píšeš 5m . sec na –1, to je to samé

2. Předpokládám že se jedná o dva protijedoucí vlaky.
Vlak ve kterém jede cestující se pohybuje 10m/ sec. Cestující viděl 75 metrů protijedoucího vlaku 3 sec. Vlaky se tedy vůči sobě pohybovaly 25 m/sec ( 75/3).
Toto je ale rychlost složená z rychlostí prvního vlaku 10 m/sec a druhého vlaku.
Rychlost druhého vlaku je tedy 25 – 10 = 15 m/sec.

Michal Kole

První příklad, pythagova věta

Doplňuji:
použiješ rychlosti jako odvěsny