Avatar uživatele
pusinka50

Prosím vás, již jsem podobnou otázku vkládala, ale nemohu se pořád dopočítat, co se týká objemových jednotek.

Našla jsem zde spoustu odkazů, ale já jsem prostě na fyziku pitomá a nenašla jsem to tam. Prosím, můžete mi CO NEJJEDNODUŠEJI A POLOPATĚ napsat, jaký je převod jednotek mezi litr, decilitr, mililitr a centilitr?
Nevím, co je menší, jestli centilitr nebo mililitr.
Můžete mi úplně jednoduše napsat, kolik litr obsahuje kolik dcl, cl a ml?
Úplně bych potřebovala zjistit, kolik mililitrů obsahuje úplně obyčejný VELKÝ HOSPODSKÝ PANÁK?
Prosím, nepište mi výpočty ani zlomky, já v tomhle jsem fakt pitomá. Napište pouze, KOLIK MILILITRŮ obsahuje klasický velký hospodský panák??
A pak stačí jen poměry mezi litrem. decilitrem, centilitrem a mililitrem. Nevím, jestli to mám seřazené správně.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 3751 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Hamon

Odpoveď byla označena jako užitečná

hektolitr – 100 litrů
litr = 1 litr
decilitr = „decka“ = 0,1 litru
centilitr = desetina decilitru = setina litru = 0,01 litru
mililitr = desetina centilitru = setina decilitru = tisícina litru = 0,001 litru
Velký panák, jestli se nepletu, je decka.

Doplňuji:
Tak ne, velký panák je 0,05 litru (půldecka), 0,5 decilitru (dcl), 5 centilitrů (cl) nebo 50 mililitrů (ml). Jak se teda u panáků říká decáku (decilitru), to netuším.

Upravil/a: Hamon

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?pusinka50 Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
brillant

https://www.go­ogle.cz/search?cli­ent=opera&q=pan%C3%­A1k+ml&source­id=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
http://www.jed­notky.cz/

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
mosoj

psát ne. ?

je třeba si pamatovat že předpona :
litr = 1
deci = 1/10 ( jedna desetina)
centi = 1/100 ( jedna setina)
mili = 1/1000 ( jedna tisícina)

Z toho vyplývý že 1 litr má 10 decilitrů, 100 centilitrů, 1000 mililitrů
Do hospody nechodím, tvrdé nepiji. Nicméně si myslím, že velký paňák je 1 decilitr = 10 centilitrů = 100 mililtrů

malý je polovina 0,5 dcl, 5 centilitrů, 50 mililitrů

Bez pitomého počítání ( násobení deseti) to ale nezvládneš.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Hykam

Mosoj: velký panák je půl deci, čili 5cl. Malý panák není polovina velkého, ale pouze 2cl.

jpau:

mikro není desetitisícina litru, ale miliontina litru 0,000 001 litru
nano není stotisícina litru, lae miliardtina litru 0,000 000 001 litru
ještě jsme se ve škole učili piko, což je biliontina litru 0,000 000 000 001

nazvy veličin opačným směrem jsou:

kilo – 1 000 (tisíc)
mega – 1 000 000 ( milión)
giga – 1 000 000 000 (miliarda)
tera – 1 000 000 000 000 (bilion)

jso samozřejmě jeětš i vyšší a nižší násobky jednotek, ale ty se moc nepoužívají. Tyto jsme se učili ve škole.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
jpau

Základní jednotka podle Si je 1 litr, budeme se točit kolem něj.
Vždy budeme počítat 1 litr * konstanta C, které uvedu níže.

Deci, centi, mili, mikro, nano je menší než 1 litr.
Deci: C = 10 (tzn. 1 litr = 10 decilitru)
Centi: C = 100 (tzn. 1 litr = 100 centilitru)
Mili: C = 1000 (tzn. 1 litr = 1000 mililitrů)
Mikro: C = 10000 (tzn. 1 litr = 10000 mikrolitrů)
Nano: C = 100000 (tzn. 1 litr = 100000 nanolitrů)

Kilo, mega, giga, (v objemových jednotkách se příliš nepoužívají ale obecně) … jsou větší než jeden litr.
Kilo: C = 0,001 (tzn. 1 litr je 0,001 kilolitru, což můžeš brát jako 0,001 m3 – kubík)
Mega: C = 0,000001 (tzn. 1 litr je 0,000001, megalitru (- to je již trochu absurdní jednotka)).

atd. Prohlédni si tabulku viz zdroj.

Velký panák má tuším 2 cl, tzn. podle těch převodních vztahů je to 0,02 litru nebo chceš-li 20 ml.

Jinak domácí úkoly tady neřešíme 😛.
Doplňuji:
Jj. sekl jsem se, viz tabulka a příspěvek Hykama, díky za upozornění.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Před­pona_soustavy_SI

Upravil/a: jpau

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
bolak

pusina50: mosoj ti to napsal dobře, nemusíš nic počítat, stačí když si přeložíš ty zkratky

centi – setina ; centilitr – setina litru, stejně jako centimetr je setina z metru a cent je setina z dolaru

deci – desetina ; decilitr je desetina litru, stejně jako je decimetr desetina metru a decimování zabíjení každého desátého

a tak dále…

a kdybys to beztak zapomněla, tak google ti to převede > https://www.go­ogle.cz/search?q=dl+to+m­l&oq=dl+to+ml&aq­s=chrome.0.57j0j62­.5687j0&source­id=chrome&ie=UTF-8

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Je to stejné jako u metru – milimetr, centimetr, decimetr, metr – vždy násobek 10. To už určitě budeš znát… 🙂

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Díky Sůwo:-) Jak mám tu někomu vysvětlit, že jsem již 30 let ze školy a že opravdu neřeším domácí úkol?? 🙂 🙂

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

Já jsem ze školy ještě mnohem déle, ale klidně bych poradila i s domácím úkolem, kdybych znala správnou odpověď. Hezký den. 🙂

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hamon

Janek z Vršku (Knoflíková válka) si nechtěl nechat vymluvit, že kilolitr a myrialitr neexistují :)

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
cochee

Kilolitr samozřejmě existuje, přestože jej v běžném jazyce vůbec nepoužíváme. Litr je základní jednotka objemu, kilo- je předpona značící tisícinásobek, kilolitr je naprosto korektní vyjádření objemu. Přestože by to nikdo neřekl a každý řekne deset hektolitrů :) Úplně stejný případ je třeba megagram, korektní název, vůbec však nepoužívaný (místo toho říkáme tuna).

před 3750 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Těch 50 mililitrů, jako jsi psal??

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hamon

To byla jen vzpomínka na knihu Knoflíková válka. Janek se učil metrický systém a kdosi mu řekl, že když zná délkové míry, zná i váhové a objemové. Pusť to z hlavy :)

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Hamon

Velký panák: 0,05 litru
Malý panák: 0,02 litru

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

Díky moc Hamone, opravdu jsi mi pomohl:-) Mluvíš vždy k věci a to se mi líbí:-) Díky! 🙂

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
pusinka50

ad Hamon: PROSÍMTĚ, napiš mi úplně polopaticky a jednoduše, kolik tedy má velký hospodský panák mililitrů??? Na tohle jsem fakt tupá. Díky moc:-)

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Sůwa

sice nejsem Hamon, ale :
velký panák je půl decilitru = 5 centilitrů = 50 mililitrů
malý panák = 2 centilitry = 20 mililitrů

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
arygnoc

a ešte sa vyskytuje strednopanák – 0,04 l

před 3751 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek