vevinka007

Vodič a polovodič

Dobrý večer :3
Jaký je prosím rozdíl mezi Vodičem a polovodičem ? (FYZIKA)
Děkuju.

Nejlepší odpověď
brillant

Teta wiky nebo strýček google určitě poradí. Podle mě na řešení soutěží a domácích úkolů jsou jiné stránky.

Další odpovědi
honza19hk

Vodič vede proud nebo teplo téměř pořád,jsou to např kabely, spoje,chladiče at­d..

Polovodič vede za určitých podmínek.Např teplo,světlo, určitý proud atd..
Třeba diody,termisto­ry,tranzistory­.. z prvků sem patří např Si,Ge,Se..

Slovem polovodič a vodič se může označovat nejen schopnost nést elektrickou energii ale i tepelnou.

Pepa Staněk

Na Slovensku je to řidič, a polovodič blbec co neumí řídit.......Jinak je to vodivý drát nebo cokoliv co vede elektrický.proud a polovodič ten který vede částečně např. jednosměrná dioda
Doplňuji:
No vida i tepelná vodivost to jsem si nějak nevzpomněl

Méďa39

Vodič je jakákoliv látka, která je schopná pomocí „volných“ elektronů vést el. proud.

Polovodiče jsou dvojího druhu:

  1. je látka s příměsí elektronů do krystalické mrížky (polovodič typu N)
  2. je látka jejíž krystalická mřížka byla ochuzena o elektrony (polovodič typu P)

Mapel

Vodiče nají dostatek volných elektronů a mají co nejmenší měrný odpor a jsou to čisté látky bez přímesí a to i jako dvojkov. Polovodiče mají příměsy. Vyrábí se z podkladového materiálu dříve Ge a v současné době převážně Si s příměsí donorů a akceptorů. Je to víc jak z rychlíku, pojednávají o tom celé knihy.