marcelkacz

Jak prosím vypočítám tuto fyzikální úlohu?

Na pásovém dopravníku je dopravován balík. Jaký může být nejvetsi sklon pásu, aby se balík nesmekal dolu, je li soucinitel smykoveho trení 0,9
Doplňuji:
no já právě netušim co s tim mám dělat, když neznám hmotnost..

Nejlepší odpověď
mosoj

G *sin α = k1 * G cos α

k1 … koeficient tření
G … hmotnost tělasa

Další odpovědi
Quimby

Tření musí být větší než síla, která táhne balík dolů(tedy gravitace).
Něco vymysla a klidně ti s tím dopomohu.
Doplňuji:
Nepotřebuješ hmotnost, když to dáš do rovnice tak se to stejně zkrátí. Kdyžtak piš do diskuze.

Kelt

Sklon pásu je vlastně úhel, který ten pás svírá s vodorovnou plochou. Takže ten koeficient odpovídá určité geometrické funkci. určitě si něco podobného najdeš, příklady na tření s nakloněnou rovinou, tam budou uvedeny vzorce a zjistíš, zda se jedná o sinus nebo tangens daného úhlu. Za těchto podmínek si určíš úhel.

marcelkacz

Ft = f * Fn = f * m * g * cos a
našla sem tenhle vzoreček aby tam byl nějak zakomponovaný nějaký úhel jinak sem nikde nic nenašla