simsalabim

Jak vypočítám práci v tomto příkladu?

Jeřáb zvedá stavební panel o hmotnosti 250 kg do výšky 30 m rychlostí 20 cm/s. Jakou práci vykoná? Vim, že vzorec je W=Fs ale nevím, jakou sílu mám dosadit za F (jak ji vypočítám)?
Doplňuji:
Vzorec je W = F . s, čili W = F . 30 , ale nevím, jaké číslo mám dosadit za to F, respektive jakou silou jeřáb působí! Jak ji vypočítám?? Já nepotřebuju vědět jednotky, ty znám 😁

Odpovědi
anonym

Je to jednoduché – jen se zamyslet…
😉
Jaká síla působí na panel ležící na zemi??? – taková, aby ji jeřáb při zvedání musel ´překonat´?
Zkus řešení navrhnout, buďto je schválíme – a nebo ne…
😉

mosoj

Dosazuj v jednotkách SI a dostaneš joule.
F … newton
s … metr

Quimby

Pokud se nepletu, tak v tomhle případě by to mohlo jít přes polohovou energii. Přírustek energie je m.g.h , takže 2501030= 75 000J , což by podle mě mělov tomto případě odpovídat práci.

Irisa

F- síla, kterou musí překonat se rovná tíhové síle, a podle 2. newtonova zákona je F=a.m (a je v tomto případě gravitační zrychlení, takže F=g.m)
ale teď mi neříkej, že neznáš konstantu gravitačního zrychlení -_- zbytek si dopočítej sama, dú by se tu stejně řešit neměly
Doplňuji:
jenom mě tam mate ta rychlost, fakt necím kde by se tam dal použít :D bud jsem řekla nějakou blbost nebo je to chyták :D

Fyzik

Na těleso působí síla tíhová a síla od jeřábu. Rychlost je konstantní, tedy zrychlení nulové, z Newtonova zákona je tedy silová výslednice nulová. Protože síly mají opačný směr, musí mít síly stejnou velikost F = Fjeřábu = Fg = m . g