quentos

Složený budoucí čas v češtině: má své výjimky?

Dosud jsem si myslel, že užití složeného budoucího času s nedokonavým videm je v pořádku („budu chodit“, „bude dělat“ apod.). Dostal jsem se však do sporu, kdy druhá strana tvrdila, že v některých příkladech tak úplně v pořádku není. Jako příklady uvedla „budete žasnout“ (vs. užasnete) a „budete vidět“ (vs. uvidíte). Kontroval jsem, že mezi „budete žasnout“ a „užasnete“ je významový rozdíl, kdy „budete žasnout“ klade důraz na „samotný proces žasnutí“, zatímco „užasnete“ na jeho konečný výsledek. Jazykový cit mi však říkal, že u „budete vidět“ to nefunguje – tato vazba (ač je to opět složený budoucí čas s nedokonavým videm, pročež by měl být v pořádku) mi nějak nesedí. Jsou konstrukce „budete žasnout“ a „budete vidět“ gramaticky v pořádku, a pokud ne, proč? Díky.
Doplňuji:
děkuji za profesionální odpověď, otázku ještě doplním – tedy tvar „budete žasnout“ je v pořádku, nebo patří mezi uvedené výjimky? Díky

Nejlepší odpověď
annas

Všimla jsem si toho v tisku i v televizi. Samozřejmě nejlépe odpoví odborník z ÚJCAV.

V poslední době slýcháme zejména v žargonu politiků vyjádření typu budeme se zúčastnit nebo budeme se soustředit. Takto utvořené tvary budoucího času nejsou správně tvořeny a je velmi těžké odhadnout, co vede jejich uživatele či tzv. autory k vytvoření tohoto nesmyslu – snad se zde uplatňuje vliv němčiny, lépe řečeno vliv špatného překladu z němčiny či jiných germánských nebo románských jazyků, ale můžeme uvažovat i o neznalosti či neúctě k jazyku.

Problém je ve správném tvoření tvarů budoucího času. Čeština tvoří tvary vyjadřující budoucí čas v zásadě dvěma způsoby a o způsobu tvoření rozhoduje slovesný vid, tedy skutečnost, zda je sloveso dokonavé či nedokonavé. V češtině se dost významně uplatňuje vázanost významu slovesného času na význam slovesného vidu.

Nedokonavá slovesa vyjadřují budoucí čas složeným tvarem obsahujícím jednak tvar pomocného slovesa být ve formě budu a jednak infinitiv plnovýznamového slovesa – psát – budu psát, dělat – budu dělat.

Slovesa dokonavá naopak aktuální přítomnost vyjádřit nemohou, soustřeďují se na jeden moment děje – obvykle na začátek nebo konec. Budoucnost proto dokonavé sloveso vyjadřuje většinou tvarem přítomného času, tedy tvarem jednoduchým – napsat – napíšu, udělat – udělám.

Samozřejmě existuje výjimka. Nedokonavá slovesa pohybu , např, jet, běžet, letět nebo jít a některá další slovesa, slovesa trvání nebo změny stavu, např. růst, kvést tvoří jednoduché tvary budoucího času odvozené od tvaru oznamovacího způsobu v přítomném čase pomocí předpony po-: např. jet – jedu – pojedu, běžet- běžím – poběžím , letět – letím – poletím, růst – poroste, kvést – pokvete.

Ještě se zastavme u slovesa jít, jehož budoucí čas má podobu půjdu. I v tomto případě jde o tvoření budoucího času pomocí předpony po, která však byla vývojovou hláskovou změnou obměněna na pů. Původně ve staročešině pójdu, pak puojdu a půjdu.

Podstatou tvoření tvarů budoucího času u této skupiny sloves je fakt, že se jedná o slovesa nedokonavá, která budoucnost vyjadřují jednoduchým tvarem. Zároveň ale můžeme jako u jiných nedokonavých sloves tvořit tvary složené sloužící k vyjádření budoucnosti- poletím i budu letět, ponese i bude nést, pokvetou i budou kvést. Slovesa jít a jet tvoří pouze tvar jednoduché – pojedu, půjdu.

Vraťme se teď k tvarům budeme se zúčastnit nebo budeme se soustředit. Zúčastnit se i soustředit se jsou slovesa vidu dokonavého, vyjadřují jednorázový děj, nejde o sloves pohybu nebo změny stavu, proto vyjadřují budoucnost pomocí jednoduchého tvaru slovesa, pro vyjádření budoucnosti se užije tvar přítomného času – náležitě jsou tvořeny pouze tyto tvary budoucího času: zúčastníme se něčeho a soustředíme se na něco. Tvary budeme se soustředit a budeme se zúčastnit musíme odmítnout jako nenáležité.

http://www.roz­hlas.cz/plzen/ja­zykovykoutek/_zpra­va/219082
Doplňuji:
Měla jsem problémy s počítačem, takže ještě k dotazu.

Budu žasnout, nebo užasnu? Sloveso žasnout = být překvapený nad něčím, takže někdy se vyjadřuje trvání děje, stav úžasu,.

Záleží na kontextu – trvání děje – budu žasnout dlouho, nebo krátce – tedy užasnu.?
Obě možnosti jsou použitelné, ale upřednostňuje se tvar užasnout – viz výjimka.

Jinak diskuze.

Další odpovědi
ivzez

Dala bych přednost tvarům uvidíte a užasnete
(ani mně spojení budete vidět nebo budete žasnout nesedí)..

Sloveso žasnout bych v souvislosti s budoucností nepoužila vůbec.
Nahradila bych je slovesem překvapit – překvapí Vás
nebo budete překvapeni, …

Bude letět, bude nést, … bych také nepoužila.

annas

Ad Quentos, chápeme oba stejně. Ověřovala jsem v ÚJCAV, záleží na kontextu, ale upřednostňuje se tvar s předponou.

U budete vidět platí stejně – když má někdo problémy s očimu, tak věří, že bude vidět – děj probíhá. Ale když někam pojedu, uvídím poprvé moře.

Píši na etapy. Reagovala jsem jen na dodatek, teprve teď si přečetla i sloveso vidět.

quentos

díky, vážím si Vaší odpovědi – a jsem rád, že se shodneme

annas

Ad ivzez, nezáleží na tom, co bychom použili. ale co připouštějí pravdila. Jsou obě možnosti správné, záleží na kontextu.

ivzez

Já vím, že to pravidla umožňují, ale některé tvary nezkousnu (asi stará škola). A hrozně mi vadí, když tak mluví redaktoři, moderátoři, politici, …

K vidět:
Má-li někdo problém s očima,
věří (děj probíhá),
že časem/v budoucnu uvidí
(děj nastane – budoucnost).