štamgast

Proč je tato vazba v češtině špatně?

Co je špatně na vazbě když-tak? Například Když jsem ji uviděl, tak jsem šel pryč.

Nejlepší odpověď
annas

Kde jste k tomu přišel, že spojení když-tak je zcela chybné?

Někdy záleží na kontextu a vztahu mezi větou hlavní a vedlejší. Jinak spojení když – tak nazývají jazykovědci frází. Ale jejich pohled v mluvnicích se někdy liší.

TAK se dá často vynechat. Záleží, na významu, zda jde o vztah důsledkový na základě dané podmínky.

Příklad:
Novákovi nás pozvali na večeři. Za jakých podmínek k nim půjdeme na večeři.
Když // Jestliže nás N. pozvali, tak (tedy) k nim půjdeme.
Tak (tedy) k nim půjdeme (když // jestliže nás pozvali).

Protože nás N.. pozvali, tak (tedy) k nim půjdeme.

Jinak obecné doporučení: ve spisovných projevech bychom místo KDYŽ – TAK měli užívat řaději příslovce „případně, popřípadě, eventuálně“ apod. nebo vyjádření, např. s typickými podmínkovými spojkami:

Jestliže/pokud se ti to bude hodit, přijď jindy.
Místo: Když se ti to bude hodit, tak přijď jindy.

Další odpovědi
quentos

Hlavně ono slovo „tak“- je tam totálně nadbytečné nebo chcete-li redundantní. Bohatě stačí říci „Když jsem ji uviděl, šel jsem pryč“ – je to elegantnější.

ivzez

Souhlasím s Annas a Quentosem.

V příkladu, který Annas uvedla jako poslední
se nabízí i další varianta(, které občas dávám přednost).

Bude-li se ti to hodit, přijď jindy.
[Mohu-li (nelze použít všude), vynechám slova „když“ i „tak“.]