Barca95

Slovní úlohy s rovnicemi, poradíte prosím?

Dobrý den,mám dotaz ohledně matematiky,slovní úlohy s rovnicemi.Otázka zní:Petrovi a Pavlovi je dohormady 26 let.Před čtyřmi lety byl Petr dvakrát straší než Pavel.Kolik let je Petrovi?A kolik Pavlovi?Na matematiku nejsem ch\trá a potřebovala bych to úplně polopaticky vysvětlit zápis,výpočet přesně i jak sestavím rovnici a opověď.Děkuji strašně moccc.

Nejlepší odpověď
mosoj

Petrovi je 16 let.
Pavlovi je 10 let.
Doplňuji:
Petr = x
Pavel =y
x+y = 26
x= 26-y rovnice o dvou neznámých
potřebujem ještě druhou rovnici k vyřešení

(x-4) = (y-4)2
x-4=2y-8 dosadíme za x z první rovnice
26-y-4=2y-8
22-y=2y-8
30=2y+y
30=3y
y=10 Pavel má 10 let

y dosadíme do 1. rovnice
x = 26-y
x = 26–10
x = 16

Petr má 16 let

mosoj

Barca95 : Není zač. Jsem rád že to někomu pomohlo a dal o tom vědět. Tak ať se daří.

mosoj

Prosím nehlasujte potřebuji doplnit pro tazatelku rovnice. Pracně jsem to napsal a přišel jsem o text, Děkuji.

mosoj

Tak již to tam je . Děkuji. 47 let po škole jsem to také musel vytahovat z veliké hlubiny v mé hlavě.