dougie

Potřebuji poradit s matematikou – slovní úloha – Kolik litrů za sekundu vody proteče korytem ?

Kolik litrů vody za sekundu může maximálně odvádět koryto, které má průřez půlkruh o poloměru 0.5, je-li rychlost proudu 80 cm za sekundu ?
Doplňuji:
Dobře…potřebovala bych alespoň poradit, co to znamená přůřez půlkruh. Co je PRŮŘEZ ?

Nejlepší odpověď
Kelt

Průřez půkruhu je ten půlkruh, kterým ta voda teče. Představ si, že máš trubku o určitém poloměru a rozřízneš ji na dvě stejné části po délce, pak dostaneš něco jako je to koryto. V tom zadání nevidím jednotku o poloměru , je tam 0,5 ale rychlost proudu je 80 cm za sekundu. Předpokládám, že poloměr koryta je uvedený v metrech, tedy 0,5 m.
Množství proteklé vody tímto korytem je dáno objemem vody v korytu za sekundu,
tedy je to součin plochy – koryta x výška to je 80 cm
Plocha je P = pí. 0,5(na 2)/ 2 = 3,14 * 0,25/ 2 = 0,3925 m2 = 3925 cm2
Za 1 sekundu proteče množství vody, dané plochou koryta a rychlostí proudu, tedy
V = plocha x rychlost = 3925 * 80 = 314 000 cm 3 = 314 dm3 = 314 litrů

Další odpovědi
anonym

Navrhni řešení – a buďto je schválíme – a nebo ne.
DÚ nevypracováváme.
Doplňuji:
V tomto kontextu je průřez plochou řezu (tělesem) – tedy plocha řezu korytem (řezu kolmého na podélnou osu koryta)…

anonym

Bohužel jsem se taky na něco chtěla zeptat, a taky mi řekli, že to nejdříve musím navrhnout....­.........

Mám to navrhnutý a nikdo mi neodpověděl…

mosoj

No tak vždyť to říkáš. Půlkruh je polovina kruhu o poloměru 0,5 m.
314 l/ sec