BaRcA007

Matematika rovnice

Dobrý den,potřebovala bych vědět postup jak se počítá tato rovnice. Pokoušeli jsme se to vyypočítat,ale nevychází nám to. Děkuju,znění příkladu (x+2)^2–6=2×3-3×-x*(x-3)
Doplňuji:
Výsledek nevíme. Děkuji moc.

Odpovědi
mosoj

Porovnej zda to může být. Neručím za správnost.
Po úpravách mně vyšlo 0 = 2׈2–6–2× což je kvadratická rovnice v anulovaném stavu 0 = 2׈2 – 2× – 6

Diskrimant je ale menší než 0, takže rovnice nemá řešení.

manon

Jestli jsem se nesekla, není klid :)
x²+4×+4–6=2׳ –3×-x²+3×
2ײ+4×-2=2׳
x²+2×-1=2׳
x²-1=2׳-2×
(x-1)(x+1)=2×(x-1)
2×-x-1=0
x=1
Doplňuji:
Je tam chyba – na pravé straně nepoděleno dvěma (viz diskuse), tím pádem na to zapomeňte, je to blbě i dál :)) Takhle to vypadá. když člověk spěchá :)

RedC22

Nejjednodušší je zadat rovnici do Wolframu Alpha a vyleze ti z toho výsledek.

Pokud to chceš řešit ručně, tak bych to nejdřív všechno roznásobil, přerovnal na jednu stranu a posčítal. Pak bych někde vyhrabal postup výpočtu kořenů kubický rovnice. Alternativně to můžeš vyřešit nějakou numerickou metodou (Newtonova metoda tečen by měla stačit).

Zdroj: http://www.wol­framalpha.com/in­put/?i=%28x%2B2%292−6%3D2×3-3×-x*%28×-3%29

RedC22

manon: Pěknej postup, ale máš tam chyby (tři) :(
Bohužel mě nenapadá, jak to vyřešit nějak takhle pěkně jednoduše, takže nemůžu napsat správné řešení :(
Kdyby tě zajímaly ty chybky:
x²+4×+4–6=2׳ –3×-x²+3×
2ײ+4×-2=2׳
x²+2×-1=2׳ //(chyba na pravé straně)
x²-1=2׳-2×
(x-1)(x+1)=2×(x-1) //(chyba na pravé straně)
2×-x-1=0 //rovnice dělena (x-1)…
x=1 //…takže výsledek nemůže být 1

manon

Vím, vím, to ta rychlost – ale pěkné by to bylo :)

manon

Nemá smysl vysvětlovat a popisovat, za jakých okolností jsem přehlídla tak elementární věci :))

RedC22

Já takový chyby dělám v jednom kuse. Obzvlášť zákeřná je malá násobilka ;)

manon

:)

manon

A co vám vyšlo?

BaRcA007

nic:-D

manon

Máte dobře zadání?

BaRcA007

100% ano :)