annas

Vyřešíte slovní úlohu z matematiky?

Na dvoře pobíhají krůty a ovce. Sečteme-li všechny hlavy, napočítáme číslo 61. Sečteme všechny nohy, dostaneme počet 176. Kolik je tedy na dvoře ovcí?
Doplňuji:
Miroslave, nevím, zda jde o otázku z olympiády. Někde jsem ji objevila. Nedivím se, že učitelka dostala šok, když viděla Vaše malůvky, i když jste došel ke správnému výsledku.

Já jsem počítala stejně jako Mosoj – rovnicí o dvou neznámých.

Takže odpovědi jsou správné.

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Vážená paní Annas, tak toto je příklad-otázka z Pythágoriády na kterou jsem se jako žák přihlásil.
Když mě soužka viděla, málem omdlela. No nic, já tedy počítal. Když jsem měl vše vypočtené, odevzdal jsem to. Zděšení soužky bylo takové, že se mě tázala k čemu máme rovnice, přičemž začala mrkat (měla tik v oku) a na čele jí začala nabíhat žíla. Má klidná a jednoduchá odpověď byla: „Nevím“.
Já to počítal tak, že jsem si nakreslil kolečka, což jsou hlavičky a k nim maloval čárky, což jsou nožičky.
K výsledku jsem se dostal stejně jako ostatní a byl správný. Soužku však málem chytal infarkt.
Chcete, aby vás také málem odvezli? Začnu počítat :D:D

Další odpovědi
mosoj

27 ovcí
34 krůt

Matematicky lze řešit jako soustavu rovnic o dvou neznámých.
X … počet krůt
y … počet ovcí
x+y = 61
x= 61-y

2×+4y= 176 dosadíme x z první rovnice
2(61-y)+4y=176
122–2y+4y=176
2y=176–122
y=54/2

y=27

x=61-y
x=34

Doplňuji:
Líbí se mi logické řešení Hudlera !!!

Bumbes

34 krůt = 68 nohou

27 ovcí = 108 nohou

61 hlav = 176 nohou

Hudler

Krůty mají pouze dvě nohy, zatímco ovce čtyři. Každé zvíře má aspoň dvě nohy. Přebývající nohy patří ovcím:
176 – 2 * 61 = 54 z čehož plyne, že máme 27 ovcí (polovina z 54) a zbytek jsou krůty:
61 – 27 = 34 krůt.