Avatar uživatele
Pokročilý

Slavíte Velikonoce?

Budete letos slavit tradičně Velikonoce s beránkem a pomlázkou? Nebo Velikonoce neslavíte a považujete to za jeden den volna navíc?
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

slavím, ještě jsem nevynechal... na tradiční procházku s pomlázkou napříč Trutnovem se těším. Jen místo beránka se u nás smaží domácí koblihy a peče mazanec ;{)= na to už se taky těším.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Velikonoce slavíme pravidelně každým rokem. Pocházím z menšího městěčka s 3600 obyvateli takže tady je to zvykem. Vždy vyzdobím domeček velikonočními ozdůbkami, nabarvím vejce, nakoupím sladkosti a čekám na koledníky. I když už mám 28 let, koledníci mě každým rokem chodí vymrskat. :-D. Letos jsem upekla zajíčka a polila ho čokoládovou polevou ale chtěla bych ještě upéct bílého beránka. Taky vždy udělám hory jídla a jíme to ještě nejmíň 3 dny po Velikonocích. Ještě když si vezmu, že jdeme k rodičům a tam nám zabalí další kopu jídla,.. No, jídla máme opravdu dost a špatně se rozhodně nemáme :-D Jinak mě můj muž chodí na veliknoční ráno vymrskat větvičkou z jalovice a postříká mě vodou. Vždy si vezme petku, do ní naleje vodu a do víčka té petky udělá pár dírek. Když petku zmáčkne, voda vyletí a já jsem pak pěkně mokrá :-D. Takže Velikonoce slavíme a v plné čáře! ;o)


Avatar uživatele
Bronzový

Jistě,jen ještě nevím co si sebou vemu(pomlázku,jalovec,proutek či vařečku a voňavku)něco si už najdu :-) ..Beránka už máme,ale tradičně nám chudák asi vydrží na stole jako ozdoba,až z toho oschne.


Avatar uživatele
Stříbrný

Mně poslední dobou nějak unikají všechny svátky, málem jsem letos (vlastně loni :D) nestihla ani napéct na Vánoce. Takže ani ty Velikonoce nebudou se žádnou zvláštní pompou. Bude mazanec, snad i vajíčka a manžel koupil synkovi pomlázku, tak asi půjdou trošku koledovat.


Avatar uživatele
Pokročilý

Ožíračka pro pány a zase jenom ožíračka. Něco, jako MDŽ. Vajíčka jsou nezdravá, mají velké množství cholesterolu. Kardiaci by vám o tom mohli povídat. Pokud se najde někdo, kdo se mnou nesouhlasí, tak neslaví Velikonoce, ale jen o tom kecá.
Pohanský původ Velikonoc.

Velikonoce jsou, jak je všeobecně známo, oslavou smrti a vzkříšení Ježíše Krista. Protože křesťané tento svátek slaví krátce po jarní rovnodennosti, uvádí se poměrně často, že původ velikonoc je pohanský. Nechybějí názory, že sama církev přijala slavení velikonoc teprve v 6. století ([*] uvádí rok 519), kdy se prostě vzaly pohanské oslavy jara a plodnosti a "přidala se" k nim také oslava Krista.

Průkazným materiálem v této věci jsou lidové tradice, které se s velikonocemi pojí (vajíčka, pomlázka...) a které mají nekřesťanský původ. Mnoho článků v médiích pak ukazuje pokřivený význam Velikonoc, což je pochopitelné v době, kdy křesťanství většině společnosti příliš neříká .Obecně se dnes předpokládá, že Pesach má svůj počátek v nomádském svátku. Krev beránka, rozetřená po veřejích, měla ochránit obyvatele domu před Ničitelem. V židovské tradici je pak tím, kdo prochází lidem a ušetří domy svého národa, je Hospodin (Ex 12,27). K tomuto pojetí svátku se však připojuje i pojetí druhé, nám povědomější – Pesach je spojen s oslavou východu Izraele z Egypta, který je připomínkou vysvobození člověka z otroctví (Ex 13,8.14; Dt 16,1). V pozdním židovství pak tento význam svátku, vztažený na člověka, získává dokonce navrch nad původní tradicí Pesachu jako připomínky vysvobození z Egypta (Phil. alex. Leg. spec. II,147).


Avatar uživatele
Bronzový

Jako den volna. Navíc v neděli jdem k mím rodičům a v pondělí jdem k přítelovo rodičům. Takže nafasujem jídlo a až do čtvrtka máme co jíst. Ani výzdobu neděláme. Kdyby jsme ale měli syna, tak ho pošlem pro vejce.


Avatar uživatele
Zlatý

Každý rok VELIKONOCE slavíme mám děti takže musím.Velikonoce slavíme s Berankem pomlázkou a hlavně kopou jídla které pak ještě dojídáme 2 dny po velikonocích.


Avatar uživatele
Stříbrný

Jen symbolicky.Jsem z Prahy a tady se svátky mění na nechutný byznys.

Zdroj: život


Avatar uživatele

Jo,taky slavíme a jíme a jíme a jíme,pijeme a pijeme.

To "Jahodo":mooc hezká oslava Velikonoc.


Avatar uživatele
Bronzový

Velikonoce slavíme po svém.Využíváme toho ,že můžeme být pohromadě a pokud počasí dovolí,děláme pěší tůry.Na velikonoční pondělí se z výletu stavujeme k manželovým rodičům a syn s manželem babičku vyšlehají.Já svůj díl dostanu od dědy.


Avatar uživatele
Pokročilý

S beránkem i s pomlázkou. Ovšem, pouze doma.


Avatar uživatele
Pokročilý

Mě velikonoce nic moc neříkají. Nikdo už k nám nechodí jenom rodina. Spíš jsem ráda že mám den volna. Ale jinak bratr s tátou chodí. Vajíčka taky obarvujem ale jen pár a beránka nepečeme protože ho neumím.


Avatar uživatele
Bronzový

To se ví, že oslavujeme, beránek, vejce pomlázka a malí děti, kteří chtějí koledovat..:)

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Michal

Navíc jsem starší pán a lítání s košíkem už pro mě není.Mile mne překvapilo,že jste mi poděkoval.To se mi stalo poprvé,že mi někdo poděkoval a nemusel.Hezký zbytek velikonoc Vám přeje Michal.sumnan@seznam.cz

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3830
Zlatý Drap 2291
Zlatý led 1654
Zlatý marci1 1277
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1183
Zlatý Kepler 876
Zlatý mosoj 848
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.