Akzeret

Kdy se slaví Velikonoce?

Tak jsem z toho jelen…
Od malička „vím“, že se slaví první pondělí po prvním jarním úplňku. Teď koukám do starého sešitu a u křesťanství čtu, že jsou první pondělí po první neděli po prvním jarním úplňku. Přijde mi to v podstatě stejné…
A mám u toho ještě poznámku, kterou chápu tak, že je-li úplněk z neděle na pondělí, slaví se o týden později. Přijde mi to dost uhozené… :D

Tak prosím o rozřešení záhady. Děkuji.
Jinak proč se slaví, kde a jak, to chápu, vím, znám. A do teď jsem si i myslela, že vím, KDY se slaví :D
Díky ;)

Dobře, tak jinak… Prvni jarní úplněk bude z neděle na pondělí (třeba 23:58 SEČ v neděli). Kdy bude Velikonoční pondělí? Hned to první nebo až po týdnu?
Jde mi o to, jestli se to určuje podle pondělí nebo podle té neděle ;)

Nejlepší odpověď
annas

"Kdy jsou Velikonoce? Kdy se slaví církevní svátky spojené s Velikonocemi?

Velikonoce se začínají slavit první neděli po prvním jarním úplňku, přičemž:

  1. začátek jara je brán administrativně a je to vždy 21.březen, od začátku astronomického jara to může být až o dva dny později. Astronomické jaro může totiž začínat i 20.března a dokonce i 19.března.
  2. úplněk je brán také administrativně (Paschal Full Moon) a od skutečného astronomického úplňku se může lišit až o dva dny

Pondělí velikonoční (den volna) pak může nastat nejdříve 23.března a nejpozději 26.dubna.

http://poradci­.sweb.cz/stran­ky/kalendar-info.htm

Velikonoční neděle bude letos 27.3. a Pondělí velikonoční 28. března.

Co pořád píšete o pondělí, to je až druhý svátek. Jasně je napsané, že Velikonoce se slaví první neděli po úplňku.

Připadne-li první jarní úplněk na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli, po ní následuje pondělí.

Další odpovědi
Kepler

Velikonoce nemají pevně dané datum, ale jsou to tzv. pohyblivé svátky – datum se mění v závislosti na datu prvního úplňku po jarní rovnodennosti. Výpočet data Velikonoc je postup, kterým lze datum velikonoční neděle a tím i dalších souvisejících svátků určit vypočtením fází Měsíce pro daný rok. V různých církvích se metodika a výsledné datum může lišit.