Avatar uživatele
tinice

Skotská a irská whiskey

Z jaké plodiny se vyrábí skotská whiskey a z jaké plodiny se vyrábí irská whiskey?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 0 před 4860 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
kenyrts

Irská whiskey

Irská whiskey se liší od skotské whisky svojí výrobou. Ječmen používaný pro skotskou whisky je sušen nad otevřeným rašelinovým ohněm. Naproti tomu slad pro irské whiskey se suší v těsně uzavřených pecích, čímž se zachová pouze čistá sladová chuť bez kouře a rašeliny. (Výjimkou je whiskey Connemara Peated Malt). Poté se irská whiskey destiluje třikrát (na rozdíl od dvojí destilace v případě skotské whisky), což jí dává hladší chuť.
K tomu, aby se whiskey právem mohla nazývat irskou, musí být destilovaná výlučně z ječmene rostoucího v Irsku a skladovaná v dřevěných sudech minimálně 3 roky. Výrobci whiskey se vyhýbají použití nových dubových sudů, protože mají za to, že čerstvé dřevo předává whiskey drsnou chuť. Místo toho mnohé palírny irské whiskey upřednostňují použité sudy po jiných druzích tvrdého alkoholu, jako např. rumu nebo bourbonu. Tato praxe má za následek jemné rozdíly v chutích whiskey ze stejné palírny.

0 Nominace Nahlásit

Otázka nemá žádné další odpovědi.


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Kamix

skotkou whiskey miluju, ne že bych byl nějaký znalec, ale poprvé jsem si pořídil whiskey na základě recenze z https://whiskyarum.cz/…-12-recenze/ asi před rokem a od té doby ji popíjím pokaždé když chci po náročném dni trošku zrelaxovat. Je to první lahev kterou jsem si opravdu vychutnával.

Nový příspěvek
Zajímavé otázky v kategorii Jídlo a vaření