honza19hk

jaký je rozdíl mezi Irskou a Skotskou Whisky??

Kterou by jste doporučili?Jakou značku? Dají se sehnat v ČR??

Nejlepší odpověď
quentos

Největší rozdíl spočívá v destilační fázi. Skotská je destilovaná dvakrát, zatímco irská třikrát.
Když se suší ječmen do skotské, nechá se nejdříve naklíčit. Do irské se částečně používá syrový ječmen a částečně ječný slad, kdežto do skotské pouze ječný slad (toto zejména z důvodu daně, která byla v Irsku na ječný slad uvalena).
Ječmen do skotské se suší pomocí rašelinového kouře, což skotské dodává její nezaměnitelné aroma.
No a nakonec, skotská zraje v sudech dva roky, irská nejméně tři roky.

Z irských bych doporučoval Tullamore Dew, ze skotských The Famous Grouse. Obě jsou u nás běžně k dostání.

Podle zdroje Irové whisky vymysleli, zatímco Skotsko je jejím „duchovním domovem“.
Doplňuji:
jako angličtinář si neodpustím ještě jeden rozdíl, a sice v pravopisné podobě. Skotové píšou whisky jako my, zatímco v Irsku (a v USA) se dělá „whiskey“.

Zdroj: http://www.bar­keeper.co.uk/pa­ge.asp?menu=0&pa­ge=560

Další odpovědi
hanny 2

Irská whisky (whiskey) je tradiční irská lihovina vyráběná kotlíkovým destilačním přístrojem. Irská whiskey se od skotské liší v tom, že v irských sladovnách se nepoužívá rašelinový oheň. To znamená, že v irských whiskey chybí kouřový tón. Původně byla irská whiskey vyráběna pouze destilováním sladu. Před 150 lety se však kvůli vysokým daním začal do sladu přimíchávat surový ječmen. Výsledkem tohoto míchání sladu vznikl specifický způsob nazývaný pot-still whiskey, jenž je značen i na etiketách. Dalším rozdílem mezi irskou a skotskou whisky je, že irská whiskey je třikrát pálená.

http://www.dobra-whisky.cz/irska-whisky/

Mě chutná Tullamore Dew.
Tullamore Dew se destiluje třikrát, což jí dodává vyšší čirost a jemnost

Ale musíš zkusit,co bude chutnat Tobě.Chlapi mají jiné chutě,ale manžel od kamarádky ji má taky jako nejoblíbenější.
Doplňuji:
quentosi – psali jsme to zároveň,ale jsi rychlejší.Ještě že to mám z jiného serveru.

Michálek1245

Super odpověď, myslím tu první. Jako fakt takhle by měla odpověď na to, jaký je rozdíl mezi whisky z Irska a Skotska vypadat. A ne že mi někdo bude tvrdit, že jediný rozdíl je v tom, že se to jinak píše. To jsem se vám nedávno zase na jednoho takového odborníka naštval, že jsem si musel dát panáka na uklidněnou.

struzzo

Skotské whisky nejsou špatné, ale já radši irskou. Chuť mi připadá mnohem plnější. Jak už tu bylo řečeno, perfektní je Tullamore Dew. V této cenové kategorii rozhodně lepší neseženete. Malý tip – od čtvrtka ji mají v Kauflandu za 679 Kč, viz leták > https://www.le­takomat.cz/kau­fland/aktualni-letak-praha-modrany-od-ctvrtka-26-10-2017/

Klarka55

ZA sebe mohu doporučit jedine Irskou whisky a to konkrétně Kennedy. Pravá ručně vyráběná whisky jak má být a má i vícero příchutí takže si každý přijde na své. Mají jí v tescu intersparu . ale nejlevněji ji maji zde http://levnepo­traviny.cz/eshop/in­dex.php?search_a­ll=1&to_search=whis­ky

quentos

však se nic neděje ;{)> že jsem rychlejší, to se docela divím – překládal jsem to z anglického zdroje ;{)>

anonym

ad quentos, kdyby všichni odpovídali tak erudovaně, pregnantně a bez zbytečných „keců“, raketově by stoupl kredit a prestiž „Odpovědí“.
(Pro hanny, Tullamore dostávám pravidelně jako dárek, postupně jsem si vytříbil oblibu ještě cca 3 značek a troufám si tvrdit, že většině chlapů nejen chutná, ale oceňují ji i znalci .
Mám ji v baru a otázka je tak sugestivní, že si musím jít nutkavě nalít.

hanny 2

Jooooo,taky bych si dala........

quentos

kdybych tu zrovna neměl panáka slivovice, tak si ji naleju taky ;{)>

anonym

Tak jsem po panáku a nějak mne pokoušejí roupy, takže ti quentosi musím sdělit příčinu tvého včerejšího zvonění v uších.
Několikrát jsem tě tak intenzivně vzýval, že tě telepatie musela doslova burcovat.
Vyprovázel jsem na letiště návštěvu 3 dam z Bristolu a na rozdíl od dcery Elišky, která s nimi díky ročnímu pobytu coby aupair, vesele cvrlikala, já jsem utrpěl těžkou konfrontaci učebnicové angličtiny s překotně hovořícími rodilými Britkami.
To s americkými turisty tázavšími se na cestu a metro, jsem to měl daleko snazší.

quentos

tak to ti rozumím, taky mám potíže s porozuměním Britům a jejich „aristokratické“ angličtině… zato s Američany nikdy, s těmi je to v pohodě.