Setkali jste se již s termínem ,,vysoká škola života"? O co jde?

Na internetu a na různých platformách je mlžné toto spatřit. Někteří to užívají jako ironizující označení, jiní jako chloubu. Jaký názor na to máte vy?

Nejlepší odpověď
Kepler

Taky se to prezentuje jako: Neuč se vole, život tě naučí! Což bylo populární dřív mezi středoškoláky. Do značné míry to docela byla pravda. I když jsem nakonec VŠ absolvoval, nemůžu říct nic víc, než mě ta škola připravila na povolání. Škola života tě postupně připraví na víc.

Další odpovědi
annas

Opět podobné otázky v archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-si-pomyslite-o-cloveku-ktery-ma-na-fb-v-kolonce-vzdelani-uvednu-vysokou-skolu-zivota

"Možná jde o legraci., nebo má dotyčný mnoho životních zkušeností, dovede uplatnit ve svém životě to, co se naučil nejen ve škole, ale co stále získává ze svého okolí, médií atd.

Jiná možnost, poznáte podle jeho reakce, zda je např. moudrý, má hodně poznatků, správně se vyjadřuje atd., proto nechce ukázat, že nemá vysokou školu., vždyť vzdělání nedává patent na rozum."

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-neni-skola-zivota-povinny-predmet

I moje otázka se odvolává na školu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/rika-se-ze-prirozena-inteligence-nahradi-casto-nedostatek-vzdelani-jak-to-je-kdyz-mnozi-uznavaji-obraceny-postup

Ještě jsou další otázky v archivu

--
Abych napsala něco jiného

„Vzdělání neznamená pouze chození do školy. Vzdělání je zejména rozvoj vlastní osobnosti (myšlení). Je to něco, na čem bychom měli pracovat celý život.“ Petr Havránek

https://kazdy­denscitatem.cz/ci­taty-o-zivote/vzdelani-neznamena-pouze-chozeni-do-skoly/

To znamená, že se učíme denně, pozorujeme třeba chování jiných, čteme knihy, Tato škola života nemá prázdniny, neřeší svátky a dny volna, zkrátka každou minutu se může člověk něco dovědět.

Rovněž mohou pomoci různá moudra, citáty, která vedou k zamyšlení
Člověk nemusí, ale chce se něco dovědět, pokud může … myšlení je často náročná práce, často bez učebních pomůcek …

Drap

U někoho to může být skutečně zábavné u jiného opravdu jako chlouba.

Pepa25

IMHO to vzniklo u lidí, především starších, kteří do kolonky „vzdělání“ nemají moc co napsat (často ne jejich vinou, byly doby, kdy se nedala pořádně udělat ani maturita), ale zároveň mají pocit, že „je život naučil“ a tedy mají co říct. Bohužel jsou to většinou jen bláboly, takže se to označení velmi zprofanovalo a „absolvent vysoké školy života“ se stalo ironickým označením pro rozumbrady. Možná to má někdo z trucu. Zatím jsem ještě neviděl nikoho s věkem pod 50 s tímto statusem. Daleko lepší je nepsat tam nic.

marci1

Výraz "Vysoká škola života“ jako vzdělání se dnes používá v negativním slova smyslu. Někteří, kteří toto označení používají, si myslí, že jsou vtipní, ale ostatní je berou spíše jako primitivy. ☹
Naopak ministři a politici by měli mít místo vysokých škol s opisováním a podvody, raději absolvovat jen základní školu, popř. střední a byl by klid s kauzami podvodů opisování z internetu. 🙂

RyuzakiKate

Většinou si to na svých profilech nastavují fanoušci Ortelu.

Hufnágl

O co jde? Jde o to, že tě život naučí více než nějaká škola, byť vysoká.

mosoj

Já bych řekl, že než vymýšlet kraviny, je přínosnější ohlédnout se a zhodnotit co jsem dosud vykonal a nemusí to být jenom postavit dům, zasadit strom a zplodit dítě. To hovoří za člověka ať má vzdělání jaké chce.

ElonMusk

Většinou jde o reakci na primitivní komentář v internetové diskuzi.

Zpravidla někdo napíše primitivní komentář, který nemá hlavu ani patu. Často se jedná o osoby s nižším vzděláním, nižším intelektem a horším společenským postavením. Reakcí bývá komentář typu “Další absolvent vysoké školy života” apod. V zásadě jde o slušné vyjádření názoru, že komentář dané osoby je zcela mimo mísu.

Někteří, často voliči stran které cílí na osoby nižšího intelektu (SPD, ANO apod.), si uvádějí toto “vzdělání” na profilu, aby se společensky vymezili. Ve valném množství případů se jedná o voliče Zemana, který je sám vzdělaným člověkem, ale prezentuje se jako “lidový” člověk, a lidé mu tuto přetvářku věří.

aliendrone

Když tak pročítám názory/odpovědi, tak nejvíc se mi líbí erotochlívákovo vyjádření. Studium je jedna věc, životní praxe po absolovování je obvykle zcela jiná.

Myslím, že mnoho lidí má rádo kolonky k vyplnění a to je asi i důvod jejich existence, nemluvě o tom, že mnoho jiných lidí je asi rádo čte. Tudíž zřizovatel webu jim k tomu dá prostor, lidé se zabaví (přitažlivost webu stoupne) a ostatně i informace takto získané mají svoji cenu. Je jasné, že absoloventovi SOU obor zedník nemá velký smysl cpát reklamu na programovací jednotku pro Arduino nebo absoloventku HAMU pravděpodobně neosloví reklama na monterky.