Avatar uživatele
Reganois

Sdílí dnešní konzervativci negativní postoj k Francouzské revoluci, tak jako „otec“ myšlenek Edmund Burke?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? annas, Drap před 1099 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Je to náročné téma,, názory souhlasu s postojem na francouzskou revoluci, a le i názory na základní hodnoty, tradice atd. Zkuste si projít odkazy, snad vám pomohou.

1. "Kořeny konzervatismu jsou spojovány s myšlenkou, která striktně odmítá revoluce jako cestu k nápravě věcí.
Za zakladatele tradičního konzervatismu je považován britský politik, politický teoretik a filozof anglo-irského původu Edmund Burke (1729 – 1797). Svým dílem „Reflections on the Revolution in France“ (1790) dosáhl evropského významu. Dílo bylo přeloženo téměř do všech evropských jazyků. Ostře v něm kritizuje Francouzskou revoluci, zaujal k ní skeptické a odmítavé stanovisko.

Významně tím ovlivňuje moderní politický konzervatismus, a to i v Německu.Zdů­raznil, že „stát není jen aktuálním spojením lidí, ale je společenstvím minulých, žijících a budoucích generací, které tvoří určité kontinuum.“ [3, s. 173]

Burke vycházel z myšlenky univerzální přírodní a společenské harmonie. Jako důležitou vidí svobodu občana a účast společnosti na moc

Revoluce je podle něj opodstatněná jen v případě, že napomáhá obnovit kontinuitu státu, a to v případě Francouzské revoluce nebyla. „Francie se dostala do konfliktu nejen s celou Evropou, ale i s přirozeností, protože tak porušila evoluční linii (historickou kontinuitu) založenou na tradicích a institucích ve prospěch abstraktních idejí a umělého systému politických vztahů.

Konzervatismus a současnost
Bavíme-li se o současném konzervatismu, máme na mysli období po 2. světové válce. „Tady musíme zohlednit více tendencí a vlivů, které se v konzervativním myšlení i politické praxi projevily. Rozlišujeme především konzervatismus poválečný, který vyvrcholil v 60. letech a dozníval na počátku 70. let, a konzervatismus neoliberální 70. a 80. let.“ Charakter konzervatismu se měnil podle toho, do jaké míry byly jednotlivé země zasaženy ekonomickou krizí. Kromě konzervatismu poválečného a neoliberálního rozlišujeme ještě skeptický konzervatismus a neokonzervatismus."
https://wiki.kni­hovna.cz/index­.php/Konzerva­tismus


2. "Edmund Burke a moderní konzervatismus
https://www.his­torytoday.com/re­views/edmund-burke-and-modern-conservatis

„Vítěz knižní ceny Longman - History Today Book 2018 při­náší zajímavou a přístupnou studii o vývoji, šíření a trvalém vlivu politických myšlenek Edmunda Burkeho“

3 " O pravém konzervatismu v zemi, kterou zničili komunisté"

https://www.i­rozhlas.cz/ko­mentare/konzer­vatismus-politika-komunismus-
komentar-velka-britanie-daniel-kroupa-cesky_190808062­0_gak

4. V reakci na franouzskou revoluci

„Uznávaný ideový zakladatel konzervatismu Edmund Burke ve svém nejznámějším textu Úvahy o revoluci ve Francii (1790) odmítal revoluci ve prospěch reforem, neboť se domníval, že s revolucí přichází více utrpení, než způsobuje sám systém. Preferoval reformy, které podle něj zajišťují stabilitu. Stanovil základní pilíře konzervatismu: rodina, autorita a tradice. Vedle vyčlenění základních kamenů konzervatismu důrazně obhajoval náboženství jako politický nástroj, jenž je zárukou soudržnosti a patří k člověku jako nedokonalé bytosti. Burkemu šlo o politickou stabilitu, proto obhajoval mnohost konkrétních tradic proti jednotě abstraktního rozumu, politickou praxi proti metafyzické teorii, aristokratický smysl pro čest proti buržoazní ctnosti a akumulaci bohatství.“

Objevují se další názory Konzervatismus v literatuře.

https://www.sve­tovka.cz/2020/02/1-2020-esej/

5. https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Konzervatis­mus

Zde najdete vyjádření britského filosofa atd. Rogera Scruton a, který píše, že "konzervativci obhajují kontinuitu společenského vývoje, nebrání se pokroku, ale odmítají revoluce.
Politolog Andrew Heywood vychází z uvědomění si nedokonalosti člověka a za základy konzervatismu považuje dodržování tradic, organickou společnost, hierarchii, přirozenou autoritu a právo na majetek.

Je nutné rozlišovat zastánce politické doktríny či ideologie a konzervativního životního stylu nebo názorů."

Moderní směry konzervatismu atd,.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Konzervatis­mus

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Reganois Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

Někteří sdílí, někteří nesdílí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Avatar uživatele
Reganois

Asi si budu muset počkat na fundovanější odpovědi (Pepa, Alesh nebo annas).

před 1099 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek