yuko

Řidiči, jak se cítíte, projíždíte-li dlouhým tunelem?

Pokud jedu vlakem, který projíždí tunelem, nemám problém, jen chvíli nemůžu pozorovat okolní krajinu. Jedu-li s někým v autě nebo cestuji autobusem, který projíždí tunelem, příjemné mi to není a těśím se, když se blíží jeho konec. Zrovna jedním projíždím, tak mě to tak napadlo, jestli to řidiči nějak vnímají nebo je jim to jedno, kudy jedou.

Nejlepší odpověď
Drap

Nevadí mi to. Nemám žádné klaustrofobické příznaky. Tunely bývají dobře osvětlené, tak je mi to jedno.

Další odpovědi
Kepler

Na mně to nikdy nemělo žádný vliv. Spíš jsem byl vybuzený při jízdě na úzkých exponovaných silničkách se serpentinami někde v horách. Zvláště když neměly ani svodidla.

Dochy

Nevadí mi to…
(Vadí mi jen pokud jedu neznámou trasu podle navigace, za tunelem mám odbočit a navigace v tunelu zblbne – ztratí GPS… a chytí ho až poté, co 5 x odbočím. Blbě.)

Arne1

cítím se jako v tunelu…

xxx3

Pokud je na konci bílé světlo, tak dobře ;)

Smackdown

Je to uspávající.

magorvkleci

Tunelem jedu dokonce rád, pokud je osvětlený a má rozumný podélný spád. Ale nerad vzpomínám třeba na tunely v Norsku, které byly ještě tak před deseti lety často vůbec neosvětlené a dokonce někdy se jim nepodařilo odstřelit plný profil, což bylo označeno prostě jen bílým cákancem vápna na vyčnívajícím šutru. Loni jsem tam viděl takové už jenom dva a krátké, jen pár set metrů.
Na druhou stranu mi opravdu nedělají dobře podmořské tunely, třeba pod přístavem v Hamburku nebo v Amsterdamu nebo v Rotterdamu. Tam, co jedete dolů 12 % jako lochneska, nad vámi ten prohnutý strop a víte, že se budete za chvíli zase drápat 12 % nahoru. Vždycky mě napadne, že mi v té úvrati dole chcípne motor. A já budu jezdit setrvačností tam a zpátky jako kyvadýlko, pak se auto zastaví… a ze stropu začne stříkat voda.

lota

Ano, nedělá mi to dobře, ani jako spolujezdci. Vlak mi nevadí, myslím, že je to proto, že člověk nemá takový rozhled jako v autě – ten tunel nevidí v celé jeho kráse/zrůdnosti.

Klaproth

Pociťuji efekt tunelového vidění, jinak to se mnou nic nedělá.