Rokio

Řídí se nejmenší děti pouze pudy? Od kterého věku se dítě začne řídit alespoň částečně rozumem?

O kojencích a možná ještě batolatech se říká, že nemají rozum. Jak musí být dítě staré, aby se alespoň částečně začalo řídit rozumem?

Řekl bych, že už čtyřleté děti se alespoň částečně řídí rozumem. Čtyřleté děcko ví, že nemá jíst písek, protože je to nebezpečné, čmárat po zdi je tabu, nebo že někoho napadnout je špatné.

Nejlepší odpověď
Kepler

Je to nepřetržitý a spojitý proces a trvá až do smrti a někdy se do dětství dokonce vracíme. Začíná to skutečně ve 3 – 4 letech, kdy získáme povědomí, že sahat na rozpálenou plotnu nebo strkat hřebík do fáze zásuvky není moc dobré. Pak už je to čím dál lepší, ale nikdy to nebude nejlepší. Já už jsem mladý docela dlouho a furt dělám blbiny, bejkárny, krávoviny, pí…už stačí.

Další odpovědi
Edison

Zhruba od tří let si dítě uvědomuje dobře svoje JÁ a začíná být schopno abstraktního myšlení. Kdy ale nastupují alespoň známky nepudového myšlení… někde se to jistě najde.