Koralek

Proč zlomený vaz znamená smrt?

Pokud není porušen mozek, proč zlomení vazu vede k úmrtí? Podle selského rozumu by člověk měl být ochrnutý na celé tělo kvůli přerušené míše, ale zemřít by neměl. Mozek nedokáže sám o sobě fungovat?
Doplňuji:
Jaký je tedy pravý důvod úmrtí? Udušení? Zástava srdce? Ani jedno z toho se mi nezdá, jelikož při zlomení vazu úmrtí nastává okamžitě. Při zástavě srdce byste alespoň ještě nějakou vteřinu snad vnímali. To samé platí i pro udušení.

Nejlepší odpověď
fcoop

Zlomit si vaz znamená obvykle silné trauma krční páteře, které vyvolá přetržení (nikoli zlomení) vazu kolem zubu čepovce, který svým pohybem poškodí nervové struktury krční míchy, což je neslučitelné se životem.

http://smallme­dicalrevue.blog­spot.cz/2013/03/­co-to-znamena-zlomit-si-vaz.html

Další odpovědi
marci1

První dva krční obratle mají úzký vztah k životně důležitým centrům v prodloužené míše, které řídí základní životní funkce – dýchání a krevní oběh. Proto je tato situace neslučitelná se životem.
Doplňuji:
Dojde k přerušení spojení míchy a mozkového kmene tím, že krční obratel čepovec se zaboří do míchy a mozk. kmene, čímž je poškodí a dochází ke smrti. Ad Váš dotaz :Mozek samozřejmě samostatně bez kyslíku a krve nemůže fungovat. Mozek řídí všechny funkce našeho organismu.

arygnoc

zlomený väz – ľudové označenie pre poranenie krčnej chrbtice (páteře).

smrť nastáva kombináciou niekoľkých faktorov:
poranením (prerušením) predĺženej miechy (rotáciou, posunom, pretrhnutím, zmliaždením), prerušením dýchacích ciest, prerušením prísunu krvi do mozgu – cca 1,5 litra oboma krčnými tepnami za minútu.

predĺžená miecha má niekoľko funkcií:

Kontrola autonómnych funkcií (ako napríklad dýchanie a tep srdca)
Prenos nervových signálov z miechy do mozgu
Spracovanie časovej odlišnosti zvukových vnemov (určenie polohy zvuku v priestore) – oliva
Kontrola kýchania, kašľa, prehĺtania, sacieho reflexu a zvracania

Jej poranenie je nezlučiteľné so životom.

Príčinou smrti je celková trauma organizmu (mozog, srdce, dýchanie, šok).

Marrier

Představ si třeba elektrárnu (kompletní tělo pod krkem), která je řízená počítačem (mozek). Počítač (mozek) funguje na proud (kyslík a živiny) z té elektrárny (hlavně srdce a plíce). Řídí elektrárnu kabelem (mícha), který je vedený v trubce (páteř). Když trubku zlomíš a kabel tím přerušíš, spojení se taky přeruší a elektrárna zkolabuje, protože bez počítače neumí fungovat. Tím ovšem taky přestane dodávat proud a následně zkolabuje i počítač – bez proudu to nejde.

Trochu zjednodušeně řečeno, ale asi tak to je.

Ad doplnění: Nikdo nemůže tvrdit, že smrt nastane okamžitě, to není potvrzeno ani při stětí hlavy. Některé zdroje uvádějí, že v tomto případě hlava ještě nějakou chvíli reaguje (oči mrkají, pusa se hýbe), i když to může být jen posmrtná křeč. To, že člověk hned přestane reagovat, bude spíš způsobeno velkým traumatem (bolestí) a ztrátou vědomí…

hippeace

sám píšeš že by měl být ochrnutý na celé tělo a co je v celém těle ? Mimo srdce které je schopno pracovat samo bez pokynů mozku jsou tam třeba i plíce, žaludek a tak dále. Boužel nefunkčnost žaludku stále nevysvětluje okamžité a bezbolestné úmrtí. Ale zajímavý dotaz jdu studovat ! :D

Namy

Poškodí se nervy – takto nejde žít…

Standa2212

Když si zlomíš vaz tak praskne páteř a mícha se poraní.Mícha vede do mozku a k tomu když by to byl brutální pád tak by ti mohli třeba kosti propíchnout mozek.