Avatar uživatele
Registrovaný

Proč zlomený vaz znamená smrt?

Pokud není porušen mozek, proč zlomení vazu vede k úmrtí? Podle selského rozumu by člověk měl být ochrnutý na celé tělo díky přerušené míše, ale zemřít by neměl. Mozek nedokáže sám o sobě fungovat?
Doplňuji:
Jaký je tedy pravý důvod úmrtí? Udušení? Zástava srdce? Ani jedno z toho se mi nezdá, jelikož při zlomení vazu úmrtí nastává okamžitě. Při zástavě srdce by jste alespoň ještě nějakou vteřinu snad vnímali. To samé platí i pro udušení.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Zlomit si vaz znamená obvykle silné trauma krční páteře, které vyvolá přetržení (nikoli zlomení) vazu kolem zubu čepovce, který svým pohybem poškodí nervové struktury krční míchy, což je neslučitelné se životem.

http://smallmedicalrevue.blogs pot.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

První dva krční obratle mají úzký vztah k životně důležitým centrům v prodloužené míše, které řídí základní životní funkce - dýchání a krevní oběh. Proto je tato situace neslučitelná se životem.
Doplňuji:
Dojde k přerušení spojení míchy a mozkového kmene tím, že krční obratel čepovec se zaboří do míchy a mozk. kmene, čímž je poškodí a dochází ke smrti. Ad Váš dotaz :Mozek samozřejmě samostatně bez kyslíku a krve nemůže fungovat. Mozek řídí všechny funkce našeho organismu.


Avatar uživatele
Zlatý

zlomený väz - ľudové označenie pre poranenie krčnej chrbtice (páteře).

smrť nastáva kombináciou niekoľkých faktorov:
poranením (prerušením) predĺženej miechy (rotáciou, posunom, pretrhnutím, zmliaždením), prerušením dýchacích ciest, prerušením prísunu krvi do mozgu - cca 1,5 litra oboma krčnými tepnami za minútu.

predĺžená miecha má niekoľko funkcií:

Kontrola autonómnych funkcií (ako napríklad dýchanie a tep srdca)
Prenos nervových signálov z miechy do mozgu
Spracovanie časovej odlišnosti zvukových vnemov (určenie polohy zvuku v priestore) - oliva
Kontrola kýchania, kašľa, prehĺtania, sacieho reflexu a zvracania

Jej poranenie je nezlučiteľné so životom.

Príčinou smrti je celková trauma organizmu (mozog, srdce, dýchanie, šok).


Avatar uživatele
Registrovaný

Představ si třeba elektrárnu (kompletní tělo pod krkem), která je řízená počítačem (mozek). Počítač (mozek) funguje na proud (kyslík a živiny) z té elektrárny (hlavně srdce a plíce). Řídí elektrárnu kabelem (mícha), který je vedený v trubce (páteř). Když trubku zlomíš a kabel tím přerušíš, spojení se taky přeruší a elektrárna zkolabuje, protože bez počítače neumí fungovat. Tím ovšem taky přestane dodávat proud a následně zkolabuje i počítač - bez proudu to nejde.

Trochu zjednodušeně řečeno, ale asi tak to je.

Ad doplnění: Nikdo nemůže tvrdit, že smrt nastane okamžitě, to není potvrzeno ani při stětí hlavy. Některé zdroje uvádějí, že v tomto případě hlava ještě nějakou chvíli reaguje (oči mrkají, pusa se hýbe), i když to může být jen posmrtná křeč. To, že člověk hned přestane reagovat, bude spíš způsobeno velkým traumatem (bolestí) a ztrátou vědomí...


Avatar uživatele
Pokročilý

sám píšeš že by měl být ochrnutý na celé tělo a co je v celém těle ? Mimo srdce které je schopno pracovat samo bez pokynů mozku jsou tam třeba i plíce, žaludek a tak dále. Boužel nefunkčnost žaludku stále nevysvětluje okamžité a bezbolestné úmrtí. Ale zajímavý dotaz jdu studovat ! :D


Avatar uživatele
Registrovaný

Poškodí se nervy - takto nejde žít....

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2597
Zlatý annas 1769
Zlatý marci1 1736
Zlatý mosoj 1704
Zlatý Kepler 1469
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 839
Zlatý briketka10 820
Zlatý zjentek 787

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.