hapiky

Proč většina lidí chápe přísloví „ruka ruku myje“ jen v negativním smyslu?

Proč by měla být vždy protislužba odsouzeníhodná?

Nejlepší odpověď
Kepler

Obecně je to chápáno jako vzájemné krytí v nezákonných činnostech. Když někdo sousedovi opraví střechu a ten mu na oplátku spraví auto, tak to jako vzájemné mytí rukou není chápáno.

Další odpovědi
Dochy

Ruka ruku myje není o protislužbě, ale o skrývání a schovávání špíny. Vůbec nemusí jít o protislužbu, ale zpravidla o pomoc mezi lidmi, kteří z nějakého důvodu cítí nějakou sounáležitost (policajt kryje policajta, lékař lékaře, soudce soudce,…)

pusinka50

Protože to je staré české rčení, které od nepaměti tento negativní smysl vyjadřuje a jinak se to prostě nevykládá.