Zvědavý

Proč stále neumíme „poručit větru, dešti“?

Ještě dnes je spousta různých akcí (mnohdy významných akcí) závislá na tom, jaké bude počasí. Déšť umí mnoho pokazit. Jak to, že ještě dnes nejsme schopni déšt odvrátit nebo zastavit? Pracuje se na tom alespoň? To vědci a klimatologové a meteorologové nevědí, nebo nechtějí s tím nic dělat? Díky

Pokud to jde, proč se to neděje častěji? Jeden příklad: Britská motocyklová grand prix 2018 MotoGP – 3 zrušené závody kvůli hustému dešti. A prachy se nevracely. Ale to je jen špička ledovce, takový příklad. Špatné počasí dokáže i zabíjet a ničit. A co se děje? Jen se pláče nad obětmi, nad majetkem a co se děje, aby se to neopakovalo? Nic

Nejlepší odpověď
Kepler

Odvrátit déšť neumíme, ale přinutit srážky aby spadly jinde ano. Úspěšnost sice není moc velká, ale zkouší se to. Například Rusové v době vojenských přehlídek přinutí oblaka vypršet se jinde, než na Rudém náměstí. Snaha je ale spíše opačná, Číňani se pokoušejí získat déšť ve vyprahlých oblastech. Snaží se vytvořit v oblačnosti kondenzační jádra rozprašováním jodidu stříbrného nebo suchého ledu buď rozprašováním z letadel, nebo pomocí dělostřeleckých granátů.

Další odpovědi
annas

K tomu je třeba něco víc.

"Známý aforismus praví, že mávnutí motýlího křídla nad Čínou může způsobit orkán nad Amerikou. Nejvíce fascinující na tomto tvrzení je, že nejde o nadsázku. O tom, zda se nad Kalifornií či Texasem přežene orkán, může skutečně rozhodnout vrtoch hmyzu na druhé straně zeměkoule. Vtip spočívá v tom, že mezi oběma událostmi neuplyne den, ale tisíce let. Počasí se řídí zákony teorie chaosu, což znamená, že nepatrná změna dříve nebo později vyústí do obrovských důsledků.

Zákony teorie chaosu se ovšem neřídí jen počasí, ale také prakticky jakákoli jen trošku složitější soustava. Mění se podle nich populace zvířat v přírodě, pohyb vesmírných těles a také naše osudy. Zní to absurdně " atd.
http://blog.ak­tualne.cz/blo­gy/milan-petrak.php?ite­mid=31609#more

´–
Jenže kdyby to bylo tak jednoduché myslíte, že by se toho nedalo zneužít? Poslat do nepřátelské země, aby v ní pršelo mnohem víc, třeba přišly záplavy, nebo naopak, aby bylo u nich sucho a hynuli žízní.

Ne vždy to, o čem člověk rozhoduje, není pro všechny přínosem.

dubraro

Bůh chraň, abychom uměli. Počasí je nesmírně složitý systém a nikdo nedokáže dohlédnout všech důsledků, kdybychom se jej pokoušeli řídit.

Mc Merkurion

… a kdo tvrdí, že neumíme ??? UMÍME !!! … jenže oni nás neposlouchaj …

ivzez

Prý umíme.
Ovšem podle konspiračních teorií je déšť „podpultové“ zboží, o tom,
kam a kdy ho pošlou, rozhodují nějaké tajemné „špičky“. Dokonce jsem
četla, že je nutné si déšť zasloužit…

dr.luha

Pokud máš bokem pár miliard €, můžeš si předplatit u Bayer-Monsanto celoroční počasí dle vlastního vkusu. Kdo nezaplatí, je na suchu nebo pod vodou..|:-)

Kelt

Neviděl bych to tak černě. Například tam, kde často létají letadla, a rozbíjejí se tím mraky, tak neprší. Možná, že to platí jen pro jižní oblasti, jako je Mallorca a jiné, ale na druhé straně v tropech, když je období dešťů, tak nikdy není taková frekvence přeletů, aby vůbec nepršelo. Finančně je to možná náročné, ale muselo by se to mnohonásobně vrátit, aby se například rozbíjely mraky laserem a pod.