bolak

Proč se vězni v koncentračních táborech nevzbouřili?

Vždycky když se dívám na ty dokumentární, vidím v nich že vycházelo na jedno strážnýho zhruba 10 vězňů, tak kdyby se všichni nebo alespoň většina z nich domluvila a vrhli se ve stejnou chvíli na všechny strážný, tak je prostě musej přemoct. A ve chvíli kdy by se kluci hubený chopili zbraní, tak už by na ně prakticky nikdo nemohl. Já vím že většina z nich by neměla u koho přebejt, ale dyť věděli co se tam děje, pořád lepší risknout útěk, než chcípnout hlady, nebo se nechat zastřelit případně skončit v peci, nebo ne?

Nejlepší odpověď
dudu

Otec byl vězněn v Rakousku někde poblíž Zell am See. Tábor byl přísně střežen a stráže bez varování střílely z lehkých zbraní i kulometů. Také okolní obyvatelstvo neznalo s vězni slitování. Vězni tvrdě pracovali na stavbě lanovek, přičemž podle otce měli většinou k obědu řepu s vodou, k večeři pak vodu s řepou. Koncem války mohli občas dostat potraviny z domova a taťka občas vzpomínal, že ho od smrti hlasem zachránila vánočka, kterou si mohl přilepšovat. Když byl po válce propuštěn, vážil něco přes čtyřicet kilo /chlap měřící 182 cm/ a cestou domů v Brně snědl půl bochodníku chleba a málem z toho umřel.
Doplňuji:
oprava: od smrti hladem.
Paradoxní je, že Němci otce uvěznili za pomoc partyzánům, ale ta probíhala tak, že v noci přicházívali chlapi se samopaly, zrekvírovali maso a uzeniny /taťka byl řezník/ a vystavili mu potvrzení, které druhý den odevzdával německé posádce ve vedlejší vesnici. Po čase to Němce přestalo bavit a „apenka“ jako politického vězně zabácli. Po osmačtyřicátém mu pro změnu firmu sebrali komunisté, ale to už je jiná kapitola.

Další odpovědi
Pájo

Nezapomínej, že Němci „pracovali“ nejen s ostnatým drátem, ale i s psychikou vězňů. Vězni moc dobře věděli, že za humny není drak, ale další německá posádka, která přijede strážným na pomoc. Když byl Hitler při síle, tak se vzpourami počítalo a každá taková akce byla brutálně potlačena. Když už to měl Hitler nahnutý, tak každý koukal přežít. Proč zemřít už dnes, když možná nezemřu ani zítra a celý to přežiju, dočkám-li se konce války.

Ella

no ono kdyby vám nedávali najíst, drželi vás ve špíně, padesát lidí v cele pro čtyři, v zimě, nemocné a plné parazitů, s tím, že vám před očima zabili celou vaši rodinu, to není zrovna situace, kdy ba se vám chtělo bojovat o přežití, byl byste rád, že je další den za vámi a vy jste neumřel.
Nacisti byli svině, postříleli by je bez mrknutí oka a co by si tím dokázali kdyby utekli? Evropa byla obsazená a všude byli Němci, neutekli by ani kilometr a už by je pochytali, teda, ty co přežili útěk a neumřeli v běhu vyčerpáním…
Ono se vám to hezky plánuje a vymýšlí útěk a říká se co byste vy udělal na jejich místě, jak by to bylo snadné utéct, ale nikdy jste na jejich místě nebyl ani nebudete, takže jsou to jen řeči do prázdna. Ono pokusit se o útěk byla sebevražda… v táboře měli alespoň minimální šanci a naději na záchranu a na to, že se dožijou šťastného konce…

led

V Poľsku sa aj vzbúrili a dokonca sa im podarilo utiecť.
14.október 1943 prežilo 58 ľudí
viď:
Zabudnutá revolta v koncentračnom tábore Sobibor, bol o tom nakrútený aj film
http://old.de­let.sk/showar­ticle.php?arti­cleID=233

badisko

no ja myslim ze nejake pokusy byly ale tak nejak se clovek nechce nechat zabit a ceka ze to prezje ze stestim a oni stejne uplne nevedeli co se tam deje …

mosoj

Toto je zneuctívání lidí kteří koncentrákem prošli !!!!
Kolik mnoho uteklo z koncentráku, nepleteš si to náhodou s nucenými pracemi v reichu ? I odtud byl problém se dostat.
Mrtvej člověk moc platný není a naděje umírá naposled !!!!!!

Doplňuji:
Jedním slovem hnus .

BANAN93

Taky bych radši zemřel v boji, než si vykopat vlastní hrob a pak se nechat střelit a padnout do hrobu....... alespoň jednoho bych tou lopatou přetáhnul
Doplňuji:
určitě se někde i vzbouřili – ale někteří měli rodinu v jiných částech (asi měli strach co se stane s rodinou když to nevýjde) někdy je těšké strhnout dav jako celek – když morálka je na nule – v tomto případě i pod nulou. Asi by mě naštvalo když bych zaútočil a pak byl střelen a viděl ještě jak ostatní jen koukají !!!!

panxnotdead

Jenže ty byli tak zesláblí, že kdyby si něco zkusili, tak by je hned nakrmili olovem. Taky měli spoustu psů, ale je pravda, že to zkusit mohli.

bolak

Já nesouhlasím s ničím co ste tady uvedli (překvapivě) :))

Ella:Kdyby mi nedali najíst, drželi mě v zimě, ve špíně s dalšíma padesáti lidma v cele pro 4 a zabili mi celou rodinu, tak už to by byl přece důvod votamtaď vypadnout…a ještě před odchodem si to s nima vyřídit a zlikvidovat je do jednoho, ale ozhodně ne sklonit hlavu a ještě pro ně pracovat , aby si mohli podmanit další země a vraždit další židy, to přece nedává žádnej smysl.....

nacisti by je při vzpouře možná postříleli a možná že ne a to že útěk byl nemyslitelnej je taky nesmysl, spousta lidí z koncentráků přece uteklo a přežili, dostali se domů, nicméně zbytečně riskovali, když utíkali po jednom a beze zbraní, navíc kdyby je při útěku chytli, tak stejně dostanou kulku do hlavy.

a to co píšeš na konci je úplnej nesmysl (promiň :)), němci měli nařízeno, v případě že válku prohrajou, všechny vězně zlikvidovat, DO JEDNOHO!! takový byly rozkazy a v případě že by válku vyhráli by je buď zastřelili taky, nebo by na nich dělali lékařský pokusy jako na zvířatech a nakonec by taky skončili pod zemí tak jako tak, proto se tomu říkalo konečný řešení. Nikdo z nich tam neměl přežít, a to že se tak nestalo, byla prostě jenom náhoda. Vojáci nesplnili rozkazy a rozutekli se, protože věděli co je po válce čeká.

dudu

Bolaku věř prosím, že se s formou svojí diskuze na dané téma vydáváš na hodně tenký led a snad i snižuješ svoji důstojnost. Bylo by nechutné s Tebou polemizovat a proto na tvoji adresu utrousím jen následující poznámku: „chlapče víš houby, co kocour zahrabává do plev“!

bolak

Já přece vím že vím houby, proto se snad ptám a chci abyste mi to někdo vysvětlil. Klidně mě uzemni fakty, mě to nevadí, hlavně když to pochopím.

Znám to jen z dokumentů vím že v některej táborech (kupř. Treblinka) se menší vzpoury uskutečnily, ale zapojil se málokdo (což nechápu), tudíž to vyšlo vcelku naprázdno. Taky telefonní vedení se nepodařilo odstřihnout, takže byly přivolány posily. O strážný věže se taky nikdo nepostaral, takže po uprchlíkách při útěku stříleli do zad. Zůčastnilo se prostě minimum lidí a tak to dopadlo tak jak to dopadlo, nicméně i přesto se 50% z nich podařilo uprchnout…

Jo, a vězni se pokusili spálit i plynový komory, takže nikdo nemůže argumentovat tím, že se o nich nevědělo a proto neutíkali.

Seš na řadě.

Jinak pro jistotu ještě zopakuju otázku, proč se vězni nevzbouřili a neutekli, když věděli že je čeká plynová komora a pec?

led

vzbury boli, len sa v zárodku potlačili

led

Neverte rečiam, že väzni išli na smrť ako dobytok. Snažili sa prežiť, ak nie oni, aspoň sa snažili pomôcť tým slabším, alebo utečencom.
Prirodzene boli medzi nimi aj takí, ktorým neprísluší meno „človek“.
Dávam za pravdu kolegovi dudu, tiež nemáme na tieto tábory najkrajšie spomienky. Potom sa nedivte reakciám amerických a sovietskych vojakov (a ich spojencov), keď dobyli taký tábor.