anvodak

Proč se svíčková jmenuje, jak se jmenuje?

Nejlepší odpověď
annas

Pojmenování svíčková souvisí s masem, zmíněnému masu pod hřbetem se říká svíčková nebo také svíčka.
To má dvě vysvětlení a každé úplně jiné. Podle jedné teorie jde o výraz z řeznického slangu. Poblíž tohoto nejlepšího hovězího se prý nachází hodně loje, tedy tuku, z něhož se kdysi dělaly svíčky.
Druhá teorie pak mluví o středověké cechovní povinnosti – řezníkům cechovní pravidla přikazovala zahájit podzimní období podvečerní a večerní práce slavnostní večeří pro své tovaryše. Ta večeře
se měla konat při svíčkách a měla se při ní podávat hovězí pečeně z masa pod hřbetem, takže se jí říkalo pečeně při svíčkách nebo svíčková pečeně.

Zdroj: http://blok.ro­zanek.cz/2006/02/­15/kde-se-vzala-svickova/

Další odpovědi
kropitko

Protože bagr!

verka

Když je něčeho málo, tak jako pravé svíčkové u většiny lidí, tak se říká…„to abys svíčkou pohledal“

nabubindes

toho si važ, řeznické zkušenosti annas jsou neskutečné, my jsme zabíjeli býčka před dvěma týdny a můžu to potvrdit, žádné svíčky jsem nenašel

annas

Nabubindesi, škoda, že jste neereagoval. Určitě byste napsal fundovanější odpověď než jsem našla já.