Avatar uživatele
anvodak

Proč se svíčková jmenuje, jak se jmenuje?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, flodur, nabubindes před 4960 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Pojmenování svíčková souvisí s masem, zmíněnému masu pod hřbetem se říká svíčková nebo také svíčka.
To má dvě vysvětlení a každé úplně jiné. Podle jedné teorie jde o výraz z řeznického slangu. Poblíž tohoto nejlepšího hovězího se prý nachází hodně loje, tedy tuku, z něhož se kdysi dělaly svíčky.
Druhá teorie pak mluví o středověké cechovní povinnosti – řezníkům cechovní pravidla přikazovala zahájit podzimní období podvečerní a večerní práce slavnostní večeří pro své tovaryše. Ta večeře
se měla konat při svíčkách a měla se při ní podávat hovězí pečeně z masa pod hřbetem, takže se jí říkalo pečeně při svíčkách nebo svíčková pečeně.

Zdroj: http://blok.ro­zanek.cz/2006/02/­15/kde-se-vzala-svickova/

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kropitko

Protože bagr!

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
verka

Když je něčeho málo, tak jako pravé svíčkové u většiny lidí, tak se říká…„to abys svíčkou pohledal“

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
nabubindes

toho si važ, řeznické zkušenosti annas jsou neskutečné, my jsme zabíjeli býčka před dvěma týdny a můžu to potvrdit, žádné svíčky jsem nenašel

před 4960 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Nabubindesi, škoda, že jste neereagoval. Určitě byste napsal fundovanější odpověď než jsem našla já.

před 4960 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek