CR chess2017

Proč se stal Andrej Babiš premiérem?

Nejlepší odpověď
Drap

A proč by ne? V naších zemích je zvykem pověřit předsedu strany, která vyhrála volby, aby sestavil vládu. Jiný důvod k tomu neni.

Další odpovědi
Muffz

Jeho hnutí vyhrálo volby s obrovským náskokem, lidé mu věří. Není nikdo, kdo by si to místo zasloužil víc. Dostal za úkol sestavit vládu, která by získala důvěru poslanecké sněmovny a vládla tu. Skrz podkopávání noh a trucování ostatních politických stran se mu to ale nepovedlo, tak uvidíme, co nás ještě čeká. V podstatě to rozhodne výsledek prezidentských voleb. Jestli vyhraje Zeman, tak bude zachován aspoň nějaký symbol demokracie, pokud Drahoš, tak předpokládám, že Babiše vykope (resp. jeho lidi, on se na to nezmůže) a k moci se dostane (nedejbůh) ODS a TOP09 s Piráty / SPD.

HZK

Byl pověřen předseda vítězné strany, tak to chodí.
Nemyslím že je tam někdo lepší, jenž by dovedl zemi k lepším zítřkům a odhalil ten bordel.
To že SPD (jenž hrozně chtěl vládnout) i Piráti ihned přidali k Antibabiš gangu, je jejich selhání a zrada příznivců. Šli proti vůli lidu a to se jiim nevyplatí. Doufejme, že bude nadále vládnout Zeman a demokracie přežije. Kdo můžete, jděte k volbám, volte rozumně!

zjentek

Protože významné procento voličů ČŘ jsou čoboli!

Jiří Bohumil

Protože jej jím prezident jmenoval. A běžnou zvyklostí je vždy jmenovat prvním premiérem předsedu vítězné strany z parlamentních voleb. Pokud se mu nepodaří sestavit vládu, kterou by sněmovna odsouhlasila, musí podat demisi vlády a v dalším kroku prezident jmenuje dalšího premiéra. To už pak záleží na tom, koho prezident jmenuje, bez ohledu na cokoliv.
V případě, že se žádnému premiéru nepodaří sestavit vládu, kterou by parlament odsouhlasil, může dojít k předčasným volbám. A ty opět musí vyhlásit prezident.
A v tom je velká důležitost prezidenta, ne že je jenom na „ozdobu“. Je vlastně rozhodujícím činitelem, jenž může radikálně ovlivnit veškeré politické směřování státu.

Klaproth

Protože ho na základě výsledku voleb jmenoval prezident.

anonym

Jednoduše proto že jakákoliv jiná možnost je pro něj velmi nevýhodná.
Demokratické strany se kterými by ANO mohlo teoreticky tvořit koalici se totiž svorně shodli na tom že s babišem spolupracovat nehodlají, ať už proto, že to slibovali před volbami nebo proto že v Babišovi vidí příliš silného soupeře, kterého je třeba se zbavit za každou cenu.

Babiš měl jen dvě možnosti, buď zcela rezignovat na mandát svěřený voliči, zcela rezignovat na svou funkci doporučit nástupce do čela hnutí ANO. Celkem rozumím tomu, že tato alternativa pro něj byla nepřijatelným plivnutím do tváře, přesto že by zřejmě umožnila existenci fungující demokratické neextrémistické koalice.

Druhá možnost je zůstat v čele ano a spolupracovat s těmi, kterým to nevadí. SPD a KSČM. Všichni víme kterou z těch možností si vybral. Ale na otázku proč vlastně není odpověď opět tak snadná. Jistě mohli bychom to uzavřít tím, že je cílevědomý bastard který se nechtěl zbavit velmi důstojného korýtka na které se dlouho těšil, na druhou stranu ale je pravdou že vzdát se jej, by ho nejen politicky poškodilo, šlo by prakticky o politickou sebevraždu a projev slabosti. Neměl jinou možnost než se té funkce zuby nehty držet.

plebs

Poněvadž je spasitel a všichni poslanci za ANO v Bruselu hlasují pro příjímání migrantů

ivzez

Protože u nás zákon bohužel umožňuje
kandidovat ve volbách i trestně stíhaným
a/nebo vyšetřovaným osobám.

Arne1

Protože ho někteří lidé zvolili. Osobně sice nikoho kdo by se k tomu přiznal neznám, ale prostě to tak je.

zjentek

°)))