zjentek

Proč se nikde nemluví o perseidu v jednotným čísle? Samotný perseid nic neznamená?

Nejlepší odpověď
Edison

Protože se jedná o roj meteoritů.

Další odpovědi
annas

Vlastní jméno Perseidy je pomnožné podstatné jméno, tzn., že nemá tvar jednotného čísla. Proto se o něm nemluví, pokud myslíte to, co já.

Svým tvarem množného čísla vyjadřuje jednotlivinu, ale i množství.,
V roji je množství, tedy jakéhsi společenství „slz svatého Vavřince“.

Význam:: meteorický roj s radiantem v souhvězdí Persea.

aliendrone

Ale ano – co například věta: „Družici můžeme aktuálně pozorovat na místě, kde je mimo jiné i radiant Perseid.“

ivzez

Protože Perseidy – jak správně píše Annas –
nemají jednotné číslo.

Podobně jako třeba prázdniny.
Nebo byste psal o jednom prázdninovi či jedné prázdnině?

Edison

Aliendrone, ta Tvá věta je ovšem také v množném čísle.

aliendrone

Já vím, máš pravdu. Bral jsem to spíš jako humorné odlehčení. Pokud bych mermomocí chtěl vypotit za každou cenu jednotné číslo, napsal bych např.: „Tento meterorit je Perseid.“ (ne „Z Perseid“, ale pouze Perseid – ve smyslu, že pochází z kometárního roje Perseid) Sakra, teď jsem si z toho zpotil tričko tak, že ho nevypere ani Persil! ;) :D