Avatar uživatele
Registrovaný

proč se na tři krále vyhazuje vánoční stromeček

proč se na tři krále vyhazuje vánoční stromeček

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Stříbrný

Tři králové - Kašpar, Melichar a Baltazar

Tři králové jsou mudrcové, kteří navštívili Ježíše těsně po jeho narození a přinesli mu cenné dary – zlato, myrhu a kadidlo.

Jména Kašpar, Melichar a Baltazar jim byly přiděleny až po napsání Bible, na základě jakési středověké legendy. Svůj svátek mají tito tři mudrcové 6. ledna a je ztotožněn se svátkem Zjevením páně, který západní i východní církev slaví ve stejný den. S tímto svátkem souvisí spousta zajímavých tradicí.
Kadidlo
Vonná směs pryskyřic některých stromů. Jeho používání bylo obvyklé v antickém světě, především na Východě je symbolem modlitby: „Jako kadidlo ať míří má modlitba k tobě“, úcty a pocty (okuřování Nejsvětější svátosti). Při obřadech se kadidlo užívá především v souvislosti s eucharistií (okuřování oltáře, kříže, evangeliáře, obětních darů).
Myrha
V latině myrra. Vonná pryskyřice načervenalé barvy, která se získává z některých stromů v Arábii a v Africe.

V biblickém světě se používala mnoha způsoby, ale především k potírání a spolu s mastmi k navonění. Ježíšovi ji darovali Tři králové, smíšena s vínem byla podána Ježíši jako utišující prostředek před smrtí na kříži. Ženy ji také používaly pro ošetření Kristova těla před uložením do hrobu.

Význam tohoto svátku doprovázely lidové zvyky. Na křesťanském Východě se světí křestní voda a žehnají se řeky. Ve střední Evropě je časté žehnání domů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C+M+B, u nás v České republice obvykle K+M+B. Nejsou to patrně počáteční písmena jmen "Třech králů": Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, nýbrž zkratka latinského Christus mansionem benedicat - „Kristus požehnej tomuto domu“. V tento den se také pořádají různé charitativní sbírky. Na Tři krále končí cyklus vánočních svátků. Lidé odstrojují stromeček a ukládají betlém, aby se k němu zase napřesrok vrátili

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Kultura a společnost

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Kultura a společnost

Zlatý annas 3923
Zlatý Drap 2390
Zlatý led 1691
Zlatý marci1 1319
Zlatý hanulka11 1277
Zlatý quentos 1190
Zlatý Kepler 986
Zlatý mosoj 866
Zlatý gecco 818
Zlatý vagra 799

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.