chytrakos

Proč se Mléčné dráze říká mléčná?

Nejlepší odpověď
annas

Stačilo využít našeptávač a měl jste podrobnou odpověď. Otázky vložili uživatel Zjentek a Kepler.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-nasi-galaxii-rika-mlecna-draha

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/z-jakyho-duvodu-se-zrovna-vzilo-oznaceni-mlecna-draha

„Anglický název naší Galaxie je odvozen z latinského názvu: Via Lactea. = "Cesta mléka.“ Římané vlastně převzali jméno od Řeků, od i „Galaxias Kyklos“ = „Mléčný kruh.“

Nikdo přesně neví, kdo přišel se tímto jménem, ale o původu názvu koluje mýtus.

Proč staří Řekové používali název „Mléčný kruh,“?

Zeus Jednou přinesl Heře nakoíjit Herakleita, když spala. Jenže bylo to Diovo nemanželské dítě. Když se Hera probudila, tak dítě odstrčila. Vystříklo jí mléko, kapky vytvořily Galaxii = Mléčnou dráhu."

Jiné názvy v různých zemích a jazycích – více e vloženém odkazu

Cesta ze slámy, Cesta rozptýlené slámy , Cesta do Santiaga, Zimní cesta, Cesta ptáků , Cesta zloděje slámy atd.

Ještě čínský název Silver river = Stříbrná řeka je název nejen pro Mléčnou dráhu, ale Galaxii obecn v Číně a Japonsku.

atd.

Další vysvětlení

„Mléčná dráha jako studna legend
Každý z nás, kdo někdy spatřil Mléčnou dráhu, se zjista tázal nad tím, odkud vlastně vzala svůj název. Ačkoliv legenda o rozlitém mléku na obloze je již známa věrně, není a nebyla zdaleka jedinou, která se k "pilíři noci“ váže. Pohled do – jak dnes víme – roviny naší Galaxie byl studnou inspirace pro všemožné legendy napříč starodávnými civilizacemi i kulturami.

Projdeme si některé stručně v odkazu z České astronomické společnosti

thtps://www.as­tro.cz/clanky/hvez­dy/mlecna-draha-jako-studna-legend.html

Další odpovědi
Kepler

Protože v místech, kde není obloha přesvětlená světelným smogem, se jeví jako bílý mlžný pás, ve kterém jednotlivé hvězdy pouhým okem nerozeznáme. Jinak je to část naší Galaxie viděná z profilu (má tvar disku). Název Mléčná dráha, jako označení naší Galaxie se mi moc nelíbí, protože to byl původně jen světelný jev na noční obloze a je to maximálně tak polovina celé Galaxie kterou vidíme z povrchu Země.