Mirdas

Proč se lidé lekají ?

Čím to je, že se lidé lekají a to i třeba přestože ví že jste také ve stejném bytě a jen nečekaně na ně promluvíte ?
Jak je to pro ně nebezpečné a co se s tím dá dělat ?
Doplňuji:

Takže se tomu nedá předcházet?
Neexistujou léky nebo terapie?
Vlastně cokoliv jak to alespoň zmírnit?
_

Nejlepší odpověď
fcoop

Amygdala (lat.: corpus amygdaloideum) je párová mozková struktura obratlovců (včetně člověka), umístěna ve střední části spánkového laloku a jako součást Papezova emočního okruhu je propojena hojnými drahami do ostatních částí limbického systému a do mozkové kůry. Amygdala hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky s emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu, radosti.

Funguje to jako alarm.Uslyšíš cizí,třeba hlasitý zvuk,prostě podnět,ten zaktivizuje amygdalu.Než rozumem zjistíš,že se nic neděje,amygdala vyhodnotí situaci jako potencionálně nebezpečnou..­........takže alarm,emoce,krevní tlak,adrenalin­.......tělo se chystá buď k boji,nebo útěku.

Dotyčný pak huláká,(třeba) dělá komické pohyby a vůbec je směšný,to je ten důvod,proč na sebe lidé bafají.........
Doplňuji:
Popis amygdaly je samozřejmě z Netu.

Další odpovědi
annas

Jde o obranný reflex, instinktivní jednání.. Ulekneme se, když nás něco náhlého, nečekaného nepříjemně vyruší, vzruší, vzbudí pocit strachu.. S něčím podobným nepočítáme, obvykle se ani ve známém místě nesetkáváme. .

http://www.ma­xim.cz/cirkus-maximus/divny-svet/co-se-deje-v-tele-kdyz-se-leknete
"Při leknutí jednáte rychleji, než přemýšlíte. Reakci na nečekaně silný podnět má na svědomí periaqueduktální šeď v mezencefalu – vývojově prastará část vašeho středního mozku. Ta spustí kaskádu procesů ve vašem těle ještě předtím, než si onen nečekaný podnět stačí ‚přechroustat‘ jiné, vývojově mladší partie mozku a porovnat ho s daty uloženými v paměti.

Rozšíří se zornice (abyste lépe viděli na zdroj úleku a periferně i do okolí); rozšíří se cévy vedoucí do mozku, plic a svalů (abyste byli ostražitější a hbitější); začnete se víc potit (stanete se tak klouzavější, a tím pádem hůře polapitelní); instinktivně zařvete (jednak tím můžete zaplašit původce hrozby, jednak upozorňujete ostatní ‚opice‘ ve skupině, že se něco děje). Je to prostě propracovaný, vícevrstevný instinkt.

Každý reaguje jinak, záleží na míře leknutí. Někdo může dostat i šok, jinému stačí, když zjistí, že se nic nestalo, vydýchá se, chvíli rozmýšlí, napije se, je v klidu, uvolní se atd.. Při šoku to může být samozřejmě jinak, čas je třeba i i transport.

Zabránit leknutí? Nevím.

www

Poněvadž je základní živočišný instinkt, kdy se organismus připravuje na svoji ochranu.
Dá se to u zdravých jedinců částečně eliminovat zkušenostmi, povahou, ap. Např. ve známých situacích a prostředích není úlek tolik intenzívní jako jinde.
Pro citlivé jedince to (leknutí) může být ale i nebezpečné.
Studium
Doplňuji:
Edit „Poněvadž je to základní..“

fcoop

Nejde předcházet,nebo dokonce „léčit“ základní instinkt. Je to výsledek miliónů let evoluce.Navíc „vytvořený v dobrém úmyslu“. Neuřízneš si přece obě nohy jenom proto,že tě tlačí boty.
Reakci na podnět nemívají jen nebožtíci,lidé v bezvědomí,totálně zkouření.
Musel by si sis nějak vypnout hlavu......a to není jen tak.