samicek333

Proč lidé ze strachu křičí?

Když se někdo lekne, tak zakřičí, někdo se něčeho bojí třeba ve filmu, třeba nějakého hororového zabijáka a křičí. Proč? Každý člověk to dělá automaticky.

Nejlepší odpověď
venkovan

Výkřik je od pradávna upozornění na ostatní ze smečky, tlupy na nebezpečí. Může ostatní upozornit aby prchali a nebo přivolat aby pomohli. Je například filmový záznam buvola, kterého chytil lev. Nicméně tím, že se lvu nepovedl útok pořádně, buvol dokázal přivolat další členy stády a ti lva od buvola odehnali.
Varování funguje i mezidruhově. Stačí se podívat na stáda zvířat v savaně, kde na varovný či smrtelný zvukový projev reagují prakticky všechny větší zvířata a i ptáci. Ale nechápu proč křičet u filmu. Pokud se někdo natolik bojí, či někdo hororové filmy natolik prožívá, že u nich křičí, nejlepší by bylo, aby se jim vyhýbal. Zbytečně a nadměrně zatěžuje svoji psychiku,

Další odpovědi
BANAN93

proč alarm křičí :D
útočníka rozhodí, přivolá pomoc,
Doplňuji:
Mě jednou přepadli když jsem se v 17ti vracel ráno ze silvestra 2 gorily s ukrajinským přízvukem 200m od baráku. Auto nás sledovalo už když sme šli pěšky z vedlejšího města číhali na nás na začátku naší obce. Já se pak oddělil a šel sám tak si zřejmě vybrali mě, zastavilo auto asi 30m vpředu (ve směru mé chůze ) bylo mi divné že se na cestě která se rozděluje do V jeden šel podel silnice a druhý po té druhé cestě, která vedla skrz malý parčík. Když ten první viděl že jdu po té cestě skrz parčík vrátil se k prvnímu a čekali oba na konci. Zastavil sem asi 3m od nich a ptal se co chtěj a oni „nie něboj sa, kde tady tancovačka“ a tak jsem jim začal řikat a šel trochu blíž. Pak se podívám na zlomek vteřiny na projíždějící auto a když se otočím, tak vidím že po mě chňapli ( v podstatě skočili) na náledí jsem s nimi spadl na zem a nejdřív křičel o pomoc. Pak sem si ale řekl, že stejně nikdo nevyleze i kdyby mě slyšel a že si musím pomoct sám. Dostal sem koleno pod sebe a klekl si a vstal i s jením z útočníků na ramenou, ten spadl na zem a já utíkal, ale ten druhý se mě držel za rameno a jednu mi pleskul, uletěla mi kšiltovka, ale nabuzen adrenalinem jsem vůbec nic necítil a utíkal dál a táhl ho po náledí. Ohnal jsem se mu párkrát rukama do ksichtu a pustil mě, asi jsem měl ještě zastavit a házet kameny od kolejí na ně a jejich auto když rychle nasedali, ale nohy mi běželi sami jak Usain Bolt. Asi bych i dneska zareagoval stejně protože rvát se s nima je risk (nevíš jestli vytáhne kudlu .........)

anonym

Tak je film a je skutečnost. Někdo strachy třeba oněmí.
Doplňuji:
Ve filmech se křičí hlavně pro kýžený efekt – například když se někdo nebo něco pokouší zabít sličnou děvu a nebo pokud je objevená mrtvola. Neměla jsem sama ještě možnost poznat, co je opravdový strach (uf), ale při leknutí také někdy křiknu, ale častěji se pouze otřásnu.

Pájo

To že vám může někdo přijít na pomoc, díky hluku, který uděláte, je vedlejší efekt. Křik může útočníka odradit. Křičet je ale hlavně výhodné pro následný boj nebo útěk. Je to součást reflexu.
Pro křik se nejprve prudce nadechnete a to je dobře, protože dodáte do plic notnou dávku vzduchu, která prokrví mozek (zbystří smysly) a okysličená krev může putovat do svalů (pro boj nebo útěk). Při výkřiku současně prudce vydechujete, což vám zpevňuje svaly (hrudníku, břicha, rukou), snesete tak lépe i větší rány, kterými vás útočník případně zasype. Vlastní hlas vám může dodat odvahu.

Damiana

Hluk by měl vyplašit útočníka.

Klára K.

všichni lidé ze strachu nekřičí. Jsou dva druhy úleku: buď, že začnu křičet, panikařit, utíkat… Anebo strnu a jako ochrnutá jsem a ani se nehnu. Ale často je to ječení tím, že ve chvíli se ve člověku nahrne strach a ječení ho uvolní. Něco podobného, jako proč lidé pláčou na šťastném konci filmu: Buď proto, že se v nich potlačuje strach a napětí z předchozích momentů a teď mají možnost je vypustit, nebo je jim smutno, že se musí vrátit zpět do reálného světa…

anonym

tož jsem asi divný, nekřičím, ale zbystřím a snažím se odhadnout situaci, co je výhodné, útéct nebo se bránit, či být agresivnější.

M.

Přemýšlím, proč nám BANAN psal ten svůj úžasný příběh.