Meggie2

Proč se Irák a Amerika nemají rádi?

Odpovědi
df

Kvůli černému zlatu a dolaru. Stačí?

Filip84

Ty znáš nějakého pana Iráka a paní Ameriku, a oni se spolu nemají rádi? Třeba je pan Irák na chlapečky, ne? 🙂

Ne, vážně, diplomatické vztahy nejsou o tom, kdo má koho „rád“, či nerad, je to prachobyčejný kalkul, no a U. S. se chovají jako velmoc, takže, když si vyberou Irák, že bude „černý“, tak bude „černý“.

Jde, jako obvykle, jen a pouze o peníze, zde takto konkrétně o ropu, že, o co jiného by tak, asi, šlo, ne? 🙂

Lukas27

Myslím, že se to táhne od doby, kdy Amerika začala válku v Iráku.

plebs

Podívej USA je světo-policajt Irák měl údajně biologické zbraně dle médií se nenašly Husajn je pryč a měla by tam být demokracie a kvalitní lidská práva.

da ny

Nepopletla jste To …?
Amerika, nebo USA?

ÍRÁN
Na íránském území se podle odhadů nachází 10–11 % světových zásob ropy.
U zemního plynu je to dokonce druhé místo (27 bilionů m³, podle některých pramenů dokonce 940 bilionů m³).
Se Spojenými státy má Írán špatné vztahy od revoluce v roce 1979. Ke zhoršení vztahů přispěla i americká podpora iráckého prezidenta Saddáma Husajna během irácko-íránské války v 80. letech[17] a sestřelení íránského civilního letadla Iran Air 655.[18] Po americkém leteckém útoku v iráckém Mosulu 17. března 2017, při kterém zahynulo přes 200 civilistů, Írán obvinil Spojené státy ze spáchání válečného zločinu a požadoval, aby se útokem zabýval Mezinárodní soudní dvůr v Haagu.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C3%8Dr%C3%A1n

IRÁK
Zahraniční politiku i vnitrostátní situaci výrazně ovlivnily irácko-íránská válka a válka v Zálivu. V roce 2003 do Iráku vnikla koalice vedená Spojenými státy a území začala okupovat.
Klíčovým SPOJENCEM IRÁKU jsou od roku 2003 Spojené státy kvůli pomoci při rekonstrukci země. Irák je členem několika mezinárodních organizací.

V srpnu roku 1990 Husajn zaútočil na Kuvajt a prohlásil ho za svou další provincii, čímž započal válku v Zálivu. Rada bezpečnosti OSN uvalila na Irák hospodářské embargo a Spojené státy se ujaly vedení koalice, která v únoru následujícího roku vyhnala iráckou armádu z okupovaného území.
Porážka podnítila šíity a Kurdy k povstání proti režimu, které bylo násilně potlačeno.
V dubnu 1991 Spojené státy, Spojené království a Francie kvůli ochraně obyvatel vytvořily nad
iráckým Kurdistánem…….
V únoru 2011 zasáhla Irák vlna protestů známá jako arabské jaro.
Po teroristických útocích 11. září 2001 označil George W. Bush Irák za součást „osy zla“. Dne 20. března 2003 provedly Spojené státy a jejich spojenci invazi, která započala válku v Iráku.
Padesát tisíc amerických vojáků, z nichž poslední zemi opustili 18. prosince 2011,[2] v zemi zůstalo kvůli pomoci iráckým protějškům.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ir%C3%A1k

magorvkleci

Já bych řekl, že jde o USA a ne o Ameriku a spíš o Írán a ne Irák.
Írán má za zlé USA, že podporují Izrael a sunnity. A naopak USA má Íránu za zlé, že je největším odpůrcem Izraele a sunnitů.