Gestas

Kde se vzalo slovo Irák?

Pokud vím, tak žádná ze starověkých říší na jeho území se tak nenazývala, Mohamedův chalífát ani Osmanská říše také ne.

Nejlepší odpověď
annas

A. Arabské vysvětlení původu
Jsou asi čtyři teorie o původu názvu Irák. Text ze zdroje nejde okopírovat, máte-li zájem, můžete si podrobné vysvětlení přečíst.

  1. Podle sumerského osadníka – Uruk Uruk – ten podle slavného sumerského město Warka.
  2. Z provincie, kdy se jméno objevilo v podobě džbán – arabský původ slova Babylonia – Írák.
  3. Mezopotámie u Řeků a Římánů – Mezzo = meso – na střed nebo mezi a Potamia/e/ – River = řeka, voda.
  4. Země černá – Okelhm .jeden nejstarší název – na břehu řeky Eufrat a Tigrid – rozdíl mezi tímto územím a arabskou pouští. Černá – obdělaná pole, když mají dostatek vody jsou zelená. Černá x zelená – úrodná půda.

¨https://www.ki­tabat.com/ar/pa­ge/04/11/2012/5502/اسـم-العـراق–أصـله-ومعنـاه.html

B. Anglické
Název země, 1920, z arabského názvu , který byl známý pro region Mezopotámie ; Často se uvádí, že je odvozený od arabského `araqa, které má význam jako něco „vlhkého, dobře napájeného vodou, úrodného“, jak zmiňují Arabové, jde o o „svěží“ říční zemi.

Ale jméno by mohlo být z ovlivněno sumerským Uruk (biblický Erech), starověké prominentní město, i dnešní jižní Írák, (od sumerského Uru „city“)
http://www.ety­monline.com/in­dex.php?term=I­raq

C. České
V Evropě byl dříve Irák znám jako součást Mezopotámie. Tato oblast byla od 6. tisíciletí př. n. l. domovem několika úspěšných civilizací, např. Akkadské, Sumerské, Novoasyrské, Novobabylonské a Seleukovské říše.
Arabský název al-Irakíja se používá od 6. století. Existuje více možností, odkud pochází. Jedním možným vysvětlením je původ z názvu sumerského města Uruk (podle Bible Erech).Dalším možným vysvětlením je původ z arabského slova `araqa, což znamená přibližně „dobře zavlažený“ nebo „úrodný“.
Mezopotámie byla v arabštině nazývána Irácká země neboli „úrodná země“. mezi pouští. Ve středověku existovaly dvě oblasti s názvem Irák: první byl ʿIrāq ʿArabī, „arabský Irák“ (zhruba oblast Mezopotámie) a druhý ʿIrāq ʿajamī, „cizí Irák“ (zhruba dnešní severozápadní Írán). Pojem „Arabský Irák“ nezahrnoval oblast dnešního severního Iráku."

Další odpovědi
dubraro

Annas má spoustu zdrojů … já znám jen hypotézu o souvislosti se jménem starověkého města Uruk.