Avatar uživatele
Zlatý

Proč říkaj češi rakousku právě rakousko?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

To jsem právě vyčetl ve wiki : České pojmenování Rakousko (historicky Rakúsy, později Rakousy) pochází od pohraničního hradu Ratgoz (dnes Raabs na soutoku moravské a německé Dyje), jehož název čeští obchodníci zkomolili na Rakús (nebo Rakuš). Podle něj pak pojmenovali okolní území a později celou zemi.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Nedávno byla položená otázka Jak vznikl německý název Rakouska Ósterreich
http://www.odpovedi.cz/…
----
Našla jsem jeden zajímavý článek o původu slova Rakousko.. Proč název vznikl podle hradu.

Diskutoval jsem se s Johnem Dingley, profesorem ruské a slovanské lingvistiky na York University v Kanadě. On uvedl několik myšlenek o tom, kde se slovo Rakousko vzalo.

Karel Havlíček Borovský, slavný český spisovatel, byl toho názoru, že název Rakousko vznikl od slovanského slova Rak -. Krab . Rak, říkal, chodí pozpátku, stejně jako Rakušané .

Další teorie je, že výraz Rakousko je odvozený z českého slova Rákos, který v. angličtina znamenal ákos.

Polský lingvista Alexander Brukner řekl, že název Rakousko vznikl z rakouského místní jméno Retz, dřívější Ruds. "
---
Každá z těchto teorií se zdá přesvědčivá. Profesor Dingley se zabýval těmito teoriemi více než deset let a nedávno přednášel na toto téma v Německu.

Uváděl, že je třeba najít t pravou etymologii výrazu Rakousko, protože Retz, Ruds je zámek, který tvoří řadu pevností, které postavily germánské kmeny jako obranu proti Slovanům. . A myslel jsem si, pokud to není Retz, může to být další z pevností podél této linie.

Profesor Walter Schteinhauzer na univerzitě ve Vídni opravdu věnoval hodně času řešení tohoto problému, a věřím, že má správnou odpověď. Ta ukazuje, že Rakousko je odvozen od názvu místa v Rakousku, které je dnes Raabs:.. ještě dnes by se dalo říct, , že tuto pevnost by bylo obtížné dobýt

Tento název Rakousko sahá až ke příjmení ". Ratgos". - listinné důkazy - první z 11. století, že název pro tuto pevnost Ratgos, Rakouš, Rakús, Rakousko,.Raabs vznikl u Slovanů z toho důvodu, protože nemohli Germány porazit. Postupně se název objevil nejen pro pevnost, ale i města, pak se šířil do vnitrozemí a na konec pro celé Rakousko. "

http://www.radio.cz/…

dole kliknout na bod 13
--

http://translate.google.cz/…
Doplňuji:
Ještě k významu slova Raabs

http://cs.wikipedia.org/…

První písemné zmínky souvisejí až s hradním pánem „Gotfridi in castrum Racouz" v Kosmově Kronice české k roku 1100. Z let 1074 a 1076 jsou jmenována lesní území „silva Rogacz" ("les Roháč" - území kolem pozdějšího města "Rohů", dnešního Hornu) ve dvou královských obdarováních pro markrabata z rodu Babenberků. Název „Rakousy“ se v řeči starých Čechů a Moravanů brzy přenesl na označení celé Východní marky (Österreich - Austria), která byla roku 1156 povýšena na vévodství a která staré podyjské hrabství pohltila..

Diskuse

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 3217
Zlatý quentos 1424
Zlatý mosoj 1387
Zlatý Drap 1209
Zlatý Kepler 941
Zlatý led 720
Zlatý gecco 710
Zlatý marci1 663
Zlatý Lamalam 656
Zlatý hanulka11 627

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.