redy

Proč ratolesti? Jak to slovo vzniklo?

V jedný reklamě sem to slyšela, a vypadá to, že tím se myslí děti.Ale proč – ratolest? Děkuju

Nejlepší odpověď
annas

J. Rejzek: Etymologický slovník

„ratolest ‘(mladá) listnatá větvička’. Stč. ratolast, ratorasl, ratoresl, letorast, letorasl, letorostl.
Etymologicky totéž co letorost, vlastně ‘co vyroste za rok’.
Vzhledem k přesmyku slabik a dalšímu komolení slova a také vzhledem k důslednému ra- na začátku, převzetí z staroslověnského lětoraslь. Viz :léto a růst.“

Přneseně – expresívně – ratolest = dítě. I dítě roste stejně jako větvička na stromě.