Avatar uživatele
Zlatý

Proč při kýchání zavíráme oči?

Zatímco nos necháváme bez povšimnutí, přičemž riskujeme, že nám ulítne nudle?

https://pixabay.com/…

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Archiv -
https://www.odpovedi.cz/…


Můžeme mít při kýchání otevřené oči?"

"Kýchnutí je reflex vyvolaný podrážděním zakončení trojklaného nervu. Většinou se jedná o mechanické podráždění v nose, může se však jednat i o čistě psychické podněty. Aerosol, který při kýchnutí z našeho nosu a úst vyletí, sice může mít rychlost až 150 km v hodině, rychlost kýchnutí však naše oči neohrozí. Ty jsou totiž upevněny několika páry okohybných svalů, které oční bulvu spolehlivě udrží na místě.

Pravda však je, že většina lidí skutečně při kýchání oči zavírá a nedokáže tento pohyb vědomě ovlivnit. Možným vysvětlením je, že se jedná o reflex chránící oči před nečistotami a mikroby, které kýcháním vypudíme.

S mnohem větší pravděpodobností jde však o reflex, který ve své podstatě nemá žádné funkční vysvětlení. Proces kýchnutí zapojuje velké množství svalů na těle, přičemž některé k úspěšnému kýchnutí vůbec nejsou zapotřebí. "

Zdroj
"Je možné kýchnout s otevřenýma očima?"

https://radiozurnal.rozhlas.cz /…
---

https://veda.instory.cz/…

"Zavíráte při kýchání oči? Vědci zjistili, proč tomu tak je"

"Vědci tvrdí, že reflex zavírání očí je pravděpodobná obrana organismu. e prý totiž pravděpodobné, že člověk zavírá oči, aby se do nich nedostaly vypuzené částice. Za vyloženou pověru pak vědci považují příběhy o lidech, kterým při kýchnutí vypadly oční bulvy. Takový případ totiž nebyl nikdy zaznamenán. A i přesto se stále traduje.

Může však dojít k tomu, že se při silném kýchnutí poškodí v očích drobné cévky nebo se na nich objeví krvavé skvrnky. Bývá to způsobeno zvýšeným cévním tlakem v drobných očních kapilárách. Když jsme u očí, víte, že vědci vynalezli inteligentní kontaktní čočky, které monitorují hladinu cukru v slzách?"

atd.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Chránime si ich, aby nám nevypadli. Viete vy vôbec, ako sa ťažko hľadajú oči na zemi, keď nevidíte? Ale v skutočnosti je to podvedomá ochrana, tlak viečkami na bulvy očí, aby nám nepopraskali žilky a cievy pri pretlaku počas kýchania. Ale možno Páni a Dámy učených lekárskych vied povedia iné.


Avatar uživatele
Zlatý

To se dodnes neví, jsou k dispozici jen domněnky.
- možná proto, že při kýchání zatínáme svaly a oční víčka jsou jedněmi z nich
- nebo proto, aby nám nevlítly do očí kapénky.

Zdroj: https://www.bbc.com/future/art icle/20131129-why-our-eyes-clo se-when-we-sneeze


Avatar uživatele
Zlatý

Vědci tvrdí, že reflex zavírání očí je zřejmě jakási obrana. Je prý totiž pravděpodobné, že člověk zavírá oči, aby se do nich nedostaly vypuzené částice. Za vyloženou pověru pak vědci považují příběhy o lidech, kterým při kýchnutí vypadly oční bulvy. Takový případ totiž nebyl nikdy zaznamenán. A i přesto se stále traduje. :-))
https://veda.instory.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Ono kýchnutí není žádná legrace. V lomu jsem si k tomu musel vždycky vhledat vhodné místo, abych si nedomlátil hlavu o šutry a bylo s tím povícero veselých historek. A když jseš v lese, nemyslím jako nějaký měšťák na procházce po lesní pěšině, ale klasicky v lese, v té pravé džungli, tak ti zase hrozí vypíchnutí oka o podrůstající dřeviny. Při řízení auta je to asi nejhorší, to si nerisknu kýchnout kdekoliv a oči jen přivírám. Navíc problém s brýlemi.


Avatar uživatele
Zlatý

aby pod tlakem nevyletěly z důlků :-) Velmi nebezpečné :-D ... kýchnutím vyvalené bulvy se obtížně vrací zpět, často pomůže až škytavka.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

Kepler

led: :-)) Skvělé odůvodnění! Už jenom hledání brýlí bez brýlí je na draka!

 

Zajímavé otázky v kategorii Zdraví

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Zdraví

Zlatý Drap 2561
Zlatý annas 1749
Zlatý marci1 1729
Zlatý mosoj 1700
Zlatý Kepler 1442
Zlatý hanulka11 1028
Zlatý gecco 846
Zlatý quentos 834
Zlatý briketka10 819
Zlatý zjentek 783

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.