Complex

Proč je nemožné kýchnout s otevřenýma očima?

Nejlepší odpověď
annas

„Můžeme mít při kýchání otevřené oči?“

"Kýchnutí je reflex vyvolaný podrážděním zakončení trojklaného nervu. Většinou se jedná o mechanické podráždění v nose, může se však jednat i o čistě psychické podněty. Aerosol, který při kýchnutí z našeho nosu a úst vyletí, sice může mít rychlost až 150 km v hodině, rychlost kýchnutí však naše oči neohrozí. Ty jsou totiž upevněny několika páry okohybných svalů, které oční bulvu spolehlivě udrží na místě.

Pravda však je, že většina lidí skutečně při kýchání oči zavírá a nedokáže tento pohyb vědomě ovlivnit. Možným vysvětlením je, že se jedná o reflex chránící oči před nečistotami a mikroby, které kýcháním vypudíme.

S mnohem větší pravděpodobností jde však o reflex, který ve své podstatě nemá žádné funkční vysvětlení. Proces kýchnutí zapojuje velké množství svalů na těle, přičemž některé k úspěšnému kýchnutí vůbec nejsou zapotřebí. "

https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/je-mozne-kychnout-s-otevrenyma-ocima-6235206

Kepler

annas: svatá pravda s těmi svaly. Někdy jsem při kýchnutí zároveň vypustil flatus, načež následovala otázka, jestli taky neumím něco s ušima 🙂

annas

Nejhorší bylo, když jsem ležel ve špitále po operaci břicha.

Kýchnuout bylo bolestivé,, jako by celé břicho měla prasknout.

Ale pacientka z vedlejší postele mě naučila, jak zabránit kýchnutí.

Přitlačit ukazovačet kolmo do prostoru mezi nosem a horním rtem – spíš výš k nosním dírkám.

Někdo kýchá strašně silně …

Kepler

No, já taky někdy kýchám s devastujícím účinkem na okolí. Někteří rozlili štamprlu nesenou k ústům. Na ukazováček pod nos nevěřím, ničemu nezabrání. Ale může být dobrý, aby se na něj zavěsil případný sopel. Pardon.

annas

Uvědomila jsem si, že jsem to blbě napsala, prst nikoliv kolmo, ale poližit na délku a stisknout.

Už jsem to dlouho nezkoušela, ale tehdy ve špitále opravdu zabralo.