Kelt

Proč osel a vůl jsou tak vyjímeční?

Pokud někomu nadáváme a nepoužijeme vulgární výrazy intimních orgánů ani výrazy z medicíny, obvykle použijeme výrazy zvířat, nejčastěji právě uvedené. A přitom v jesličkách zahřívají oslík a vůl malého Ježíška. Zajímavé, že? Může k tomu někdo něco dodat, vysvětlit? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdo-urcil-jaka-slova-jsou-dnes-chapana-jako-

kdo určil jaká slova jsou dnes chápána jako nadávky?

„Slovo osel se v přeneseném významu používá i jako nadávka, zejména při označení pomalu chápajícího nebo hloupého člověka.
Egypťané považovali osla za velice podřadné zvíře, které bylo trýzněno převozy a náklady. Spojili ho proto s těmi nejhoršími vlastnostmi…“
více v odkazu
http://antiqu­us.blog.cz/0709/o­sel-orel-opice-pes

Známý oslí můstek – starý studentský termín – z latiny pons asinorum – mnemotechnická pomůcka, případně obtížnější pomůcky určená v minulosti pro hloupějšíí žáky – SNČ

O nadávce „vole“ se dovíte v odkazu.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/zajimalo-by-me-od-kdy-zhruba-ktereho-roku-se-u-nas-rika-ty-vole-muj-nazor-sedesata
Zajímalo,by mě,od kdy zhruba kterého,roku,se u nás říká:ty vole,,muj,názor,,še­desátá.

Slovo vůl se v přeneseném významu používá i jako nadávka, zejména při označení pomalu chápajícího nebo hloupého člověka.

Domníváte se, že výjimečnost zvířat spočívá v jejich nadávkách?
Doplňuji:
Nadávka je úmyslně hanlivé nebo urážlivé oslovení. Jde o slovní úto, vyzdvihují se tedy negativní vlastnostii..

Samozřejmě že osel měl kladné vlastnosti – v křesťanství vystupuje osel jako symbol pokory, trpělivosti a mírnosti atd. . Ale jeho záporné vlastnosti – nechápavost, zatvrzelos, tvrdohlavost atd. zvítězily nad kladnými a vznikla nadávka.

Vůl – také byl v jesličkách. Bylo to silné tažné zvíře,, když ho zabíjeli, šllo prý tupě, bez bránění, vzpírání. Takže tato „tupost“ se stala nadávkou.

víc diskuse

Další odpovědi
marci1

Nadávky osel se používá asi proto, že osel, když si umíní, tak se nepohne. Nadávkou osel myslíme někoho hloupého, nechápavého. Nepohne se a nepohne. 🙂
Nadávka vole se používá asi proto, že vůl je vykleštěný býk, proto nadávka vole je asi něco jako „blbec“. I když oslovením „vole“ se lidé dnes běžně oslovují a v každé větě ještě několikrát, takže jistě nemyslí, že je někdo blbý. Nadávku vole už používali kdysi Voskovec a Werich. A pokud to není nic horšího ? 🙂

lexx

ale vůbec nejsou…v parlamentu je jich 200