Avatar uživatele
Kyta

Zajímalo,by mě,od kdy zhruba kterého,roku,se u nás říká:ty vole,,muj,názor,,še­desátá.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? anonym, anonym, Elenka před 4191 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Kdy vznikla nadávka, vole, se dovíte z odkazu. Je to už hodně dávno.

Moje vysvětlení
Nadávka „vole“ je mnohem starší. Patří již do staročeštiny.

Když si spolu dopisovali Werich s Voskovcem, zakládali si na tom, aby dopisy začínaly vtipným a originálním oslovením – většinou patrně evokujícím něco z jejich společné minulosti. „Drahý Nanuku IV.“, „Drahý pane Ostkovče“, „Drahý synku Hynku“, „Drahý Bzinkulajdíku“, „Rákosníku“, „Koh-I-noore!“, „Zmoudřelý Done Quijote“, Ty vole.
O původu této nadávky se dovíme v časopise Naše řeč z r. 1940.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vedel-by-nekdo-23
Doplňuji:
Jak jsem uvedla, toto oslovení zpopularizovali Jiří Voskovec a Jan Werich, kteří se takto navzájem i na jevišti šeptem chválili. Jeho užívání je však ještě starší a doklady o něm existují už z 19. století v díle Ignáta Herrmanna.

Rozšířilo se po druhé světové válce, kdy nahradilo oslovení „člověče“ či „čéče“.
Wikipedie

Upravil/a: annas

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
tom004

Ještě bych ubral. Od „dospěláků“, jsme to jako děti slýchávali v roce 1955. Hlavně o Velikonocích, když jsme jim běhali pro pivo do džbánku, zatím co oni (táta, strýcové a sousedi), „volovali“ u „čáry“. Kdo nezná, na zemi se udělá pomocí klacku čára, uprostřed ní čtvereček (kasa) a z určeného místa se hází drobné mince. Kdo je nejblíže čáře, nebo má nejvíc mincí v „kase“, vyhrává všechny. U toho „volovali“ dost, ale vždy s patřičným upozorněním, abychom neposlouchali. Jó, pivo nám hospodská natočila do džbánu i když nám bylo 8 let, takže jsme si po cestě i lízli. 🙂
Doplňuji:
Proč pokládáš otázky, když je za okamžik zavíráš. Tak se toho moc nemůžeš dozvědět.

Upravil/a: tom004

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
anonym

Odpoveď byla označena jako užitečná

Odhad to bude správný. „Volovat“ se začalo, když jsem chodila na druhý stupeň ZŠ, a to bylo v letech 1963–1968. Pocházím z vesnice, takže bych rok, možná dva ubrala.

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kyta Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
vagra

Pro milovníka spravedlnosti, vyznavače pravdy a kodexu a několika dalších podobných „dobrých"vlas­tností.:)

Je zajímavé, že ty, náš „neomylný vzor" ( 😁 ) jsi mě tentokrát zklamal a obodoval zrovna tu odpověď, která se evidentně liší od ověřené skutečnosti, a to hned o pár desítek let!
(éra V+W…±1963)
Dokonce jsi ji nominoval na nejlepší! Kde je tvá serioznost a objektivita, kterou tady kolem sebe cintáš?
Jak příznačné pro lidi tvého ražení.
Nakonec proč ne, není to poprvé a každý bodík, i ten falešný, se hodí. Jistě se ti to vrátí v podobě vděčnosti.:)

Bohužel kolik minut, nebo vteřin, jsi potřeboval k takovému závažnému rozhodnutí, se mi bohužel nepodařilo zjistit.:)

Zamysli se nad sebou a přestaň tady machrovat.:)

Howgh.

před 4190 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Děda Louda

Ze slovníku pánů V+W pochází i ono okřídlené oslovení: Milý vole.

před 4191 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

annas má spolehlivé informace. K zpopularizování oslovení „vole“ bez ohledu na staročeský původ skutečně přispěli V+W. K ještě většímu rozšíření dochází v době „mániček“ a už nám ti voli zůstali ve slovníku dodnes.

před 4191 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek