annas

​Proč nejsou v nebi andělice, ale jenom andělé?

Jak byste na tuto otázku odpověděli zvídavému dítěti. Dcerka mé známé přišla s otázkou ze školky. Maminka se mě ptala, jak má reagovat.

Máte nějaký nápad? To, že tyto bytosti neexistují, je nedostačující.

Děkuji.
Doplňuji:
Opravdu podst. jméno andělice ve staré češtině existovalo. Ale neznala jsem je nebo spíš je neregistrovala, i když jde o tvarově neobvyklé podstatné jméno rodu ženského, protějšek k mužskému rodu.

Příponou -ice se totiž tvořila převážně podstatná jména od zvířat, pokud se přechylují. Možná analogií k holub – holubice = symbol nevinnosti – stejně tedy anděl – andělice

Zřejmě slovo vytvořili někteří spisovatelé jako neologismus. Je uvedené nikoliv jako heslo, ale jen jako poznámka ve starších slovnících, např. PSJC.

Zmiňoval je např. Antal Stašek ve svých verších vydaných v roce 1880. Andělice = ženský anděl. Jeho „andělice Eloe jest symbolem památky po zemřelých“. "..andělice jiných světů … Stejně tak další autoři.

Rovněž na Klatovsku je obec Andělice i řeka Andělice. Dá se najít na netu.

Ale o to nejde. Holčička samozřejmě nic neví o tvoření slov. Slyšela, zeptala se. Jak to matka řešila, je jiná skutečnost.

Jen mě zajímalo, zda by vás tato otázka zaskočila.

Nebýt to dotaz dítěte, brala bych jako vtipkování.

Andělice v nebi být nemohou, protože všechny jako padlé padly do pekla. Je přece známé, že v pekle žijí padlí andělé. 🙂

Ještě jednou děkuji za názory.

Případně další v diskusi.

Nejlepší odpověď
anonym

Protože andělé jsou bezpohlavní, čili nejsou to ani muži ani ženy.

Další odpovědi
fcoop

Dovolil bych si tvrdit,že andělice existují.
Moc se o nich nemluví,ale určitě jsou.
Důvod je vcelku prostý.......­.....anděl + andělice =
 http://screen­shot.cz/VABLD/

Jak by jinak vznikali?

redy

Sou i andělice ale říká se anděl nebo andělé. Už je to tak zařízeno ale odpovědět tak, aby to malá vzala fakt nevím.Pěkná otázka 🙂

dudu

Ve starohebrejštině slovo anděl znamená cosi jako posel dobrých zpráv a tím může být on i ona. Andělé jsou bezpohlavní bytosti, ale to asi zmiňovaný mrňous nepochopí.

quentos

Řekl bych, že se jedná o nepříznakové pojmenování. Stejně jako bychom řekli, že jsou na stanici „policajti“, i kdyby tam byla převaha policistek. Andělé podle mého skromného názoru mohou být jak mužského, tak ženského pohlaví.

Drap

Andělé jsou bezpohlavní, ale jak to vysvětlit rozumně dítěti, netuším.

dědapetr

S anděli je to stejné jako ze stromy,jsou každý jiný a říká se všem strom a u andělů je to stejné také je každý jiný,ale říká se všem anděl.

ivzez

Existuje vůbec slovo andělice?
Neměla by to být andělka (učitel ► učitelka)?

Řekla bych, že jsou míněni andělé i andělky, ale protože jsme pohodlní (líní), zjednodušujeme si to. (Mohlo by to posloužit i jako příklad, proč zjednodušování není vždy vhodné.)

Dále bych řekla, že nikdo neví, jestli v nebi jsou andělé nebo andělky. Podle některých tam nejsou andělé ani andělky, jiní tomu naopak věří, přestože
z živých lidí nikdy nikdo žádného anděla ani andělku ve skutečnosti neviděl.
A nechala bych mu na výběr, jestli tomu věřit bude nebo ne.
Doplňuji:

  • —–—–

K neexistujícím bytostem:
Pokud maminka dítěte na anděly nevěří, může to dítěti klidně říct.

Na jednom výletě mou dceru zaujala kaplička, do níž bylo vidět velkým oknem.
V kapličce visel na zdi obraz Panenky Marie s Ježíškem
a před kapličkou byl velký kříž s Ježíšem, a kolem kapličky byly spousty kytek.

Dcera se mne začala vyptávat, tak ze vzpomínek vylovila, co jsem kdysi někde četla a vyprávěla jí to. Řekla jsem jí, že tomu sice sama nevěřím, ale že jí řeknu všechno, nač si z četby vzpomenu. Pokud ji to bude zajímat, seženu po návratu vhodnou knihu a můžeme si o tom něco přečíst.

Dcerka si to zřejmě nějak sama srovnala, a k nabídce knihy se vrátila až asi
o dva roky později. Přečetla jsem jí pár příběhů z Olbrachta a tím to skončilo.
Dál už ji to nezajímalo …

anonym

Anděl v makrokosmu je bezpohlavní duch tj.energie,která má astrální tělo.
Anděl v mikrokosmu je lidský duch,který má obojpohlavní charakter ve fyzickém těle… http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/an­drogynni-typ
Nic to nemá ze sexualitou a asi proto jsou děti andílci nebo ďáblíci.
Doplňuji:
p.s.Čím je člověk starší,tím zřetelněji dokáže rozlišovat mezi osobním a neosobním.

zjentek

takovýmu dítěti je třeba vštípit fakta ještě dříve, nežli se začne modlit. Prostě říct mu, že tam nejsou Andělé, nýbrž Anděly ..vysvětlit mu, proč je to tam naopak samá Anděla ;q

dědapetr

Andělé jsou v nebi s Bohem a Andělky jsou všechny ženy na zemi ač některá padlé.

dědapetr

Andělice jsou všechny mámy,které by nám snesli modré z nebe.

anonym

zjentek – Nepodložené užívání primitivní magie?