Avatar uživatele
Angi-Shy

Proč mi občas přijde slovo „důchodce“ jako urážlivé ho použít v jakékoliv obyčejné větě?

Přesto, že je to obyčejné slovo, velice často mi je trapné ho používat ve větě, když mluvím o starých lidech, mám pocit, že bych je tim mohla urazit a snažím se najít alternativu, jak je nazvat. Proč mám tento pocit? Je možné že to některé může urazit, pžesto že se jedná o normální neurážlivou větu? Může se toto slovo taky použít ve zdvořilé společenské konverzaci?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? marci1 před 3182 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Děda Louda

Užívej třeba penzista, rentiér, senior…

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
gecco

Já nevím – mně urážlivé nepřipadá, pokud jím míním člověka, který pobírá důchod…
😉

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
marci1

Jako urážlivé mi výraz důchodce nepřijde, ale také se mi to moc nelíbí a používám raději výraz „penzista“. Všimla jsem si, že i dost ministrů vlády a politiků raději používá tento výraz. 🙂

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

„Důchodce“ používaly pravicové strany jako termín „vyžírka“, což znamená ten, který ukrajuje že státnīho rozpočtu peníze, které by oni mohli rozkrást jinak.Ale zároveň tím popouzeli mladou generaci s tím, že kdyby nebylo důchodců a tím pádem i vyplácení důchodů, tak by bylo na jiné věci ve státě.Všimni si, že všude jinde se přidávalo kolik stovek nebo tisíc, ale důchodcům se NEPŘIDÁVALO a nebo jen v rámci desetikorun.
Takže pro rozumného člověka je důchodce ten, který si svá léta už odpracoval a je na založeném odpočinku, pro mladé lidí je důchodce nadávka.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
zorro

Lahny, vyžírka je ten, co se chodil zadarmo nažrat a napít na cizí kary. A pokud možno ještě něco přinesl domů. Nevíš o někom?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ivzez

Nikdo z nás neví,
proč Vám české slovo důchodce připadá urážlivé.
(Možná kvůli médiím?)

——
Mně přijdou urážlivější výrazy rentiér, penzista, a/nebo senior,
snad proto, že je někteří lidé používají nevhodně…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Šidlo

no, dôchodca môže byť aj invalidný…ták­že.....

ale nemalo by vám to byť trápne, má to byť trápne tým, pre ktorých dôchodca=zarputilý komunista, milovník šmejdovských akcií a odporca všech internetov.....to je ten problém

a jasné, že problém je aj všeobecný kult mladosti.....to hej…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ahold

Ano, mám taky ten pocit.
Navíc je to spíš zařazení „ekonomické“ než věkové. Podle tohoto vzoru bychom třeba četli zprávu: Výdělečně činný (nečinný) muž přepadl (pomohl) důchodkyni. Rozhodně je lepší použít pro vyjádření věkové kategorie slovo senior.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
lexx

…když vidím tyhle lidské vraky třesu se strachy před přízraky
že jednou taky bude ze mně důchodce
(Karel Kryl)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pipka

Důchodce je normální podle mě alespoň,ale jak tady píšou tak je spousta výrazů kterými je možno nahradit oslovení ,,důchodce",ale jak říkám já osobně nevidím důvod

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
metro

Také lze použít maďarský výraz uštvánléty…

před 3153 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek