paul1

Proč měli lékaři v době výskytu cholery (nebo moru) na hlavách ptačí masky?

Už nevím, ve kterém filmu jsem viděl lékaře, kteří ošetřovali nemocné na choleru (tuším, že děj se odehrával v 18. století), že měli na hlavách masku ptáka s velmi dlouhým zobákem. Jaký byl její účel? Vypadalo to dost strašidelně.

Nejlepší odpověď
iceT

Působily jako ochrana nejen lékařů.

Za autora obleku morového doktora je považován Charles de Lorme, vrchní lékař Ludvíka XIII. Celý oděv vytvořil v roce 1619 jako kompletní ochranu lékaře po vzoru brnění vojáka. Oděv tvořila maska s brýlemi, dlouhý kožený impregnovaný oděv (marocký plášť) sahající od krku po kotníky. Dále kožené kalhoty, rukavice, boty
a klobouk, které byly vyrobeny z voskované kůže. Doplňkem byla hůl jenž sloužila k rozličným úkonům aby se doktor nemusel dotýkat pacienta rukou. Oděv byl impregnovaný různými vůněmi, kterými byl naplněn i zobák např. vlnou s octem, sladkými směsmi olejů a jinými silně páchnoucími chemikáliemi, jejichž účelem bylo přebít pach smrti. Lidé totiž věřili, že mor se přenáší i „zkaženým“ vzduchem a zápachem tzv. miasma. Ptačí zobák měl svůj původ i v pověrách, podle kterých mor roznášejí ptáci, a pokud člověk přijal jejich podobu, nákaza se mu měla vyhnout. Masky doktorů při morových ranách jsou zmiňovány již v dřívějších dobách. Nenosili je pouze lékaři, ale i ti, jež se podíleli na odstraňování následků morových ran při odklízení ostatků těl zemřelých či domácích zvířat, například kati a další lidé na okraji tehdejší společnosti. Morová maska pak inspirovala i slavné benátské karnevalové masky.

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Morový_dok­tor

Další odpovědi
Baryonyx

Byli to tzv. moroví doktoři. A v tom zobáku měli bylinky, které je měly uchránit před nákazou a taky zápachem.

annas

Opět stačilo využít archiv.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-se-jmenovali-osoby-ktere-nosili-ptaci-masku

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-mi-nekdo-vysvetlit-proc-drive-nosili-doktori-masku-ve-tvaru-ptaka

--
IceT odpovídala v minulosti u jedné otázky, dokonce vložila odkaz na mou odpověď. Co dodat?

paul1

Pro „annas“ : omlouvám se, ale já jsem ve vyhledávači hledal (asi tedy špatně) a ani při pokládání otázky se neukázala možnost předchozí otázky – odpovědi

annas

Jste v jiné situaci než já. Zpravidla si pamatuji, že jsem na tázku odpovídala.

Třeba iceT odpovídala v minulosti rovněž, resp. vložila odkaz na mou odpověď.