icurusL

Jak se jmenovaly osoby, které nosily ptačí masku?

Tito lidé „léčili“ nemocné.

Nejlepší odpověď
ten který je

Byli to moroví lékaři,kteří se snažili léčit nemocné postižené morovou epidemií.
http://postim­g.org/image/4ik5au­xd3/

Další odpovědi
annas

Neuvedl jste, o kterou jde dobu. Ptačí a zvířecí masky se používaly v dávné minulosti.

Osoby, které nosily ptačí masku, se někde nazvývaly šamany. Ale často masky používaly k duchovním špionážním letům. zaměřovaly se na duchovní svět.
Více podrobností v odkazu
http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:H4CQeS­xthskJ:www.cts­.cuni.cz/soubo­ry/seminare/Chla­dek.pdf+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz

"Šaman. Ve své komunitě mívá významnou pozici prostředníka mezi lidmi a světem duchů, případně bohů, léčitele, věštce.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0amanis­mus

Šaman je slovo tunguszkého pôvodu a znamená „ten, ktorý vie“. Poslaním šamana je boj proti všetkému, čo ohrozuje ľudské spoločenstvo, od negatívneho pôsobenia démonov až po odháňanie chorôb, zlých duchov a smrti. Pomocou kúziel sa snaží v pozitívnom zmysle ovplyvňovať ľudský život, plodnosť, zdravie, úspech. Predpokladom „šamanizmu“ je absencia vyšších náboženských systémov, ale silná viera v existenciu mocných duchov – démonov, ktorí vstupujú do života ľudí. T

Proto prví vykonávači kultu boli zároveň liečitelia, sudcovia a zrejme aj strážcovia morálky, času, kalendára a pod.
Časo používali ludské a zvieracie figúrky a najmä rôzne druhy masiek, ktoré vykonávači obradov nosili na hlave, a tieto často obsahovali parohy, alebo lebky zo zvierat."
atd.
http://www.ar­cheologiask.sk/cla­nok/article/sa­mani-masky-ritualy.html

--
Třeba maska krkavce ​​symbolizuje nebo posiluje pravomoc šamana .Krkavec je něco jako prostředník s posmrtným životem. Krkavec má mnoho šamanské magie nutné pro pro léčení a pro „vizi jasnovidce“.
http://pestna­se.de/masken-der-schamanen/

marci1

Jednalo se o lékaře , kteří se starali o nemocné při epidemii moru. „Lékaři se vyzbrojili dlouhými černými koženými kabáty, rukavicemi a maskami, které vypadaly trochu jako předchůdkyně plynových masek z roku 1939, měly zasklené průzory a v náústku aromatické silice.“ 🙂

Zdroj: http://casopis­.vesmir.cz/fi­les/obr/nazev/1995_496­_11:jpg/type/html

arygnoc

felčari.
jednalo sa o morových lekárov, „vtáčia maska“ bola ochranná maska pred nákazou.
používaná bola cca od začiatku 14. storočia, kedy sa zistilo, že nákazu roznášajú krysy (mor sa v európe vyskytoval už od 6. storočia).
pôvodca moru bol objavený až v roku 1894 (pasteurella yersinia pestis).

😉

arygnoc

štyri odpovede v jednej minúte.

hm.

😉

ten který je

Je omylem považovat zdrojem nákazy krysy.Původcem byli pískomilové dovážené z Asie.

arygnoc

nemyslím, že v 6. storočí niekto do zverimexu vozil ázijských pieskomilov. 😁

ale – budiž.

😉

ten který je

Kde píšu o Zverimexu?

arygnoc

tak jo – „zverimexu“.

v 6. storočí niekto v európe o existencii ázie nemal ani tucha, nieto ešte aby odtiaľ niečo vozil.
i maďari a a cigáni prišli omnoho neskôr.

😉

ten který je

Jinak v 6 století se obchodovalo s Orientem.

ten který je

Ve 14 století už ale ano.

arygnoc

zakže si to upresníme:

…"První historicky doložená epidemie dýmějového moru propukla za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstan­tinopoli, tehdy největším evropském městě. Nákaza se do města dostala zřejmě z Egypta či Etiopie, odkud se dováželo obilí. Město tehdy ztratilo asi čtyřicet procent obyvatel. Epidemie se ale rozšířila po celé Byzantské říši a zabila tehdy asi čtvrtinu obyvatel. Evropou se poté prohnalo ještě několik vln nákazy, které ale nebyly už tak ničivé.

Z Asie do Evropy
Černá smrt, plicní forma nemoci, přišla do Evropy podle internetové encyklopedie rovněž přes dnešní Istanbul. Její kolébkou byla střední Asie. Za její hranice se zřejmě nemoc dostala s výboji Mongolů. Další živnou půdou pro šíření nákazy bylo zhoršení podnebí na konci 13. století, kdy nastala takzvaná malá doba ledová, a hospodářská krize, která vedla k hladomorům. " …

zdroj: http://ona.id­nes.cz/mor-cerna-smrt-0pp-/zdravi.aspx?c=A071220­_125047_zdravi_bad

v 6. storočí sa do európy dostal mor z afriky (egypt, etiópia [habeš]).
z ázie až s príchodom mongolov (13. storočie).

nuž …

😉